„Nasza ukochana Ziemia Święta zmieniła się dramatycznie w przeciągu ostatniego tygodnia” – piszą patriarchowie i przełożeni Kościołów w Jerozolimie. Wczoraj, 13 października, zgromadzili się oni na nadzwyczajnym zebraniu i wystosowali specjalny apel o pozwolenie na dostarczenie do Strefy Gazy pomocy humanitarnej, „aby tysiące niewinnych cywilów mogły otrzymać opiekę medyczną oraz podstawowe środki”.
W oficjalnym oświadczeniu odniesiono się do ostatnich wezwań Izraela do ludności regionu, z którego atakował Hamas. „Rozkaz ewakuacji północnej części Strefy Gazy i proszenia 1,1 mln osób – włączając w to wszystkich członków naszych chrześcijańskich wspólnot na miejscu – aby przeniosły się na południe w ciągu 24 godzin, pogłębi tylko już niszczycielską katastrofę humanitarną” – mówi tekst. Wielu tamtejszych cywilów nie ma realistycznych sposobów na przejechanie w jakieś bezpieczne miejsce – przypomina oświadczenie.
Apel zaznacza również, że „cała populacja Gazy jest pozbawiona elektryczności, wody, paliwa, żywności oraz leków”. Co więcej, „zgodnie ze źródłami ONZ, 423 tys. osób zostało już zmuszonych do ewakuacji z powodu zniszczenia ich domów”. Patriarchowie oraz przełożeni Kościołów z Jerozolimy zachęcają do uczestnictwa w Dniu Modlitwy i Postu we wtorek 17 października dla wsparcia wszystkich cierpiących na tej wojnie. Ponadto wzywają „wszystkie strony do deeskalacji konfliktu w celu uratowania niewinnych ludzi, służąc wciąż sprawiedliwości”. Tekst apelu kończy się wyrażeniem: „wciąż mamy czas, by zatrzymać nienawiść”.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.