60 rocznica morderstwa na bp Padewskim (PNKK)

10 maja mija 60 rocznica męczeńskiej śmierci biskupa Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego w Polsce, Józefa Padewskiego

Kościół Polskokatolicki w Polsce oraz Polski Narodowy Kościół Katolicki w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w tych dniach wspominają 60 rocznicę męczeńskiej śmierci swego biskupa Józefa Padewskiego, który został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy UB w nocy z 9 na 10 maja 1951 r. 

Józef Padewski, (ur. 18 lutego 1894 r. w Antoniowie) był biskupem polskiej diecezji misyjnej Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego w Stanach Zjednoczonych Ameryki i Kanady (PNKK). Po II wojnie światowej miał kierować diecezją misyjną w Polsce.

17 stycznia 1951 r. 57 letni wówczas bp Padewski został aresztowany i uwięziony w więzieniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PRL  w Warszawie przy ul. Rakowieckiej. Przez pewien czas więzień przetrzymywany był w zwykłej psiej budzie.

W nocy z 9 na 10 maja 1951 r., bp Padewski został zakatowany przez przesłuchujących go funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa, którzy próbowali zmusić go do zrzeczenia się urzędu zwierzchniczego i natychmiastowego opuszczenia Polski. Bp Józef Padewski bowiem  niemal ostatnią przeszkodą do całkowitego podporządkowania Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego aparatowi komunistycznemu, który chciał posłużyć się wspólnotą w bezpardonowej walce z Kościołem Rzymskokatolickim.

Po śmierci biskupa Padewskiego przeprowadzono rzekomą sekcję zwłok, stwierdzając w karcie zgonu, że była to śmierć naturalna. W fałszerstwie posłużono się falsyfikatem druku Zakładu Medycyny Sądowej z rzekomym podpisem prof. Grzywo-Dąbrowskiego, który uchodził w środowisku medycznym za autorytet.

Wprowadzenie opinii publicznej w błąd miało na celu ukrycie faktu popełnienia morderstwa na zwierzchniku  Biskupa Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego w Polsce. Dowody dotyczące zbrodni znajdują się obecnie w archiwum IPN w Warszawie.

Mimo licznych protestów ze strony władz Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego i Ambasady Amerykańskiej w Polsce, nie udało się doprowadzić do wykrycia sprawców mordu na biskupie.

Tradycją społeczności polskokatolickiej w Warszawie są coroczne spotkania modlitewne nad skromną mogiłą biskupa męczennika, przypadające w kolejne rocznice jego śmierci. W tym roku wierni i sympatycy Kościoła Narodowego spotkają się we wtorek 10 maja o godz. 17:00 na Cmentarzu Powązkowskim-Wojskowym w Warszawie (kwatera D) na spotkaniu modlitewnym prowadzonym przez duchownych Kościoła Polskokatolickiego.

«« | « | 1 | » | »»
 • Andrzej T.
  31.05.2011 00:06
  60. Rocznica męczeńskiej śmierci


  W związku z przypadającą w tym roku 60. rocznicą męczeńskiej śmierci Księdza Biskupa Józefa Padewskiego w warszawskim Centrum Odbudowy Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła przy ul. Modlińskiej 205,pod przewodnictwem ks. Tomasza Rybki odbyły się uroczystości rocznicowe upamiętniające wybitnego biskupa i prawego Polaka, który za swoją nieugiętą postawę (jako jedyny polski katolicki biskup) poniósł męczeńską śmierć.


  Biskup Józef Padewski jako zwierzchnik polskiej misji Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła przeprowadził PNKK przez lata okupacji, a po wojnie podjął się trudnego zadania odbudowy mocno zniszczonych przez okupantów struktur kościelnych. Władze komunistyczne od samego początku powzięły decyzję o likwidacji tego Kościoła, który będąc misją PNKK podlegał pod zwierzchnictwo kościelne w USA. W 1951 r. komuniści przeprowadzili akcję likwidacji PNKK w Polsce postępując według stałego scenariusza. Najpierw zwerbowały kilku księży, którzy z różnych powodów dążyli do rozłamu w Kościele, a następnie aresztowały zwierzchnika, księdza biskupa Józefa Padewskiego i grono współpracowników. Biskup Padewski został poddany torturom, którymi zamierzano wymusić na nim zeznania obciążające innych polskich patriotów. Regularne katowanie doprowadziło w końcu do śmierci biskupa w warszawskiej katowni "Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego". W jakiś czas potem władze (przy pomocy mianowanego przez komunistów biskupa) oficjalnie zarejestrowały Kościół Polskokatolicki, któremu przekazały w użytkowanie cały majątek Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła wraz ze świątyniami, wiernymi i kapłanami. Wszystkim tłumaczono, że jest to jedynie zwykła zmiana nazwy Kościoła, podczas gdy faktycznie polscy bolszewicy dokonali całkowitej likwidacji narodowego Kościoła. Niepokornych kapłanów narodowo-katolickich oraz wiernych, którzy nie godzili się na podporządkowywanie ich władzom tego nowego, utworzonego przez władze Kościoła mordowano bądź zamykano na długie lata w PRL-owskich więzieniach.

  Od tej pory komuniści mianowali w tym Kościele biskupów, wyrzucali ich ze stanowisk, kierowali polityką kadrową, obsadzali duchownych, finansowali całą działalność organizacyjną Kościoła Polskokatolickiego. Celem nadanym temu Kościołowi przez władze komunistyczne było niszczenie Kościoła Rzymskokatolickiego. Faktycznie po 1951 r. Kościół narodowo-katolicki w Polsce przestał istnieć. W nowym, całkowicie podporządkowanym władzom PRL Kościele pozostała jednak duża grupa wiernych narodowej tradycji katolików, którzy po latach, wraz ze swoimi kapłanami pełnym głosem zaczęli się domagać powrotu swoich parafii do struktur PNKK w USA.

  Na przełomie XX / XXI wieku ukonstytuował się Polski Narodowy Katolicki Kościół w Polsce, nawiązujący ściśle do tradycji zlikwidowanego w latach 50. ub. wieku Kościoła narodowo-katolickiego, dążący do pełnej jedności z Polskim Narodowym Katolickim Kościołem w USA i Kanadzie. W Warszawie, przy Parafii PNKK pw. Dobrego Pasterza powstało Centrum Odbudowy PNKK w Polsce, gdzie w dniu wczorajszym odbywały się rocznicowe obchody męczeńskiej śmierci za wiarę i Ojczyznę Księdza biskupa Józefa Padewskiego, po których złożono wieniec od PNKK w USA, Kanadzie i w Polsce, na grobie Bpa Padewskiego, na warszawskich Powązkach.

  Andrzej Tworek
 • jojakim
  24.06.2012 05:03
  To dopiero historia, kocściół polskokatolicki to kościół komunistyczny więc prosze nie utożsamiać go z Polskim Narodowym Katolickim kościołem. Duchowni polskokatoliccy gromadza się nad mogiłą bp. Padewskiego...o zgrozo...oprawcy gromadza się i "modlą" się za swoją ofiarę. Panie Wysoczański, brzydzę się takim kimś jak Pan i Pańscy partyjni kolesie.
 • Robert
  03.09.2012 16:35
  Instytut Pamięci Narodowej śmierć bpa Padewskiego widzi inaczej:
  http://www.polskokatolicki.pl/Ogloszenia/IPN_PadewskiJ_bp/IPN.htm

 • Andrzej T.
  14.12.2019 17:50
  Proszę spojrzeć na nazwisko prokuratora IPN, który podpisał to ostatnie oświadczenie IPN, wydane na wniosek polskokatolików . Proszę również przypomnieć sobie kto odznaczał go we wrześniu 2010 r i za co... a wszystko stanie się jasne...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.