Kościół katolicki na Półwyspie Arabskim obchodzi "Rok Święty" z okazji 1500. rocznicy męczenników arabskich.
Drugie Drzwi Święte zostały otwarte w czwartek wieczorem w katedrze św. Józefa w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Zabi, jak donosi portal internetowy "VaticanNews". Biskup Paolo Martinelli, wikariusz apostolski Arabii Południowej, przewodniczył Mszy św. i uroczyście otworzył bramę.
W nabożeństwie uczestniczyli również nuncjusz apostolski w ZEA, arcybiskup Christophe Zakhia El-Kassis, oraz kardynał Miguel Ángel Ayuso Guixot, prefekt Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego, który wziął udział w Globalnym Szczycie Wiary nt. Działań Klimatycznych w Abu Zabi.
W kazaniu wikariusz apostolski dla Arabii Północnej, bp Aldo Berardi przypomniał starożytne korzenie chrześcijaństwa w tym regionie. Kiedy współcześni chrześcijanie po raz pierwszy przybyli do regionu Zatoki Perskiej, myśleli, że chrześcijaństwo przyszło wraz z nimi i odkryciem ropy naftowej: "Pewnego dnia archeolodzy niespodziewanie znaleźli pozostałości klasztorów, kościołów i krzyży w skałach i na pustyni" - powiedział bp Berardi i dodał: "Nie jesteśmy więc nowym Kościołem. Jesteśmy kontynuacją tego Kościoła".
Hierarcha przypomniał, że życie pierwszych chrześcijan w tym regionie nie było łatwe i musieli oni stawić czoła różnym prześladowaniom z powodu swojej miłości do Boga. Chociaż współcześni chrześcijanie w Zatoce Perskiej nie mogą prozelityzować, powiedział: "Musimy żyć każdego dnia jako świadkowie Jezusa: w naszym codziennym życiu, w naszej pracy, w naszych rodzinach, w naszej uczciwości, w naszej stałości w życiu i w naszych relacjach z innymi" podsumował bp Berardi dodając: "Jest to naszym dzisiejszym sprawdzianem: być świadkami w życiu i w miłości".
Biskup Berardi otworzył Drzwi Święte w Awali w Bahrajnie 4 listopada.
Sw. Arethas i jego towarzysze byli arabskimi chrześcijanami z miasta Najran w starożytnym Jemenie, obecnie części Arabii Saudyjskiej. Byli oni ofiarami złożonego konfliktu między starożytnymi królestwami Himyar w Jemenie i Aksum w Etiopii. Literatura hagiograficzna, która jest obecnie dostępna w języku syriackim, greckim i innych językach, ujawnia, że w 523 r. duża liczba arabskich chrześcijan z Najran była poważnie prześladowana za wiarę w Chrystusa i ostatecznie skazana na śmierć.
W przesłaniu opublikowanym w miniony czwartek bp Martinelli nazwał Rok Święty "wydarzeniem, które dotyczy wszystkich chrześcijan w regionie Zatoki Perskiej i głęboko nas dotyka". Sw. Arethas i jego towarzysze pozostali wierni Chrystusowi, nie godząc się na żadne kompromisy.
Na Półwyspie Arabskim istnieją dwa wikariaty apostolskie, czyli wstępne etapy diecezji: Arabia Północna (Bahrajn, Katar, Kuwejt, Arabia Saudyjska) i Arabia Południowa (Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jemen, Oman). Łącznie zajmują one obszar około trzech milionów kilometrów kwadratowych, co czyni je jednymi z największych okręgów kościelnych na świecie. W wikariatach mieszka łącznie około 3,5 miliona katolików, którymi opiekuje się zaledwie ok. 120 księży.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
"Zabili ich na różne sposoby. Są wszystkie dowody na to, jak ich torturowali."