Z autokefalicznym Prawosławnym Kościołem Ukrainy identyfikuje się obecnie 42 % Ukraińców, a z Ukraińską Prawosławną Cerkwią Patriarchatu Moskiewskiego zaledwie 5, 6 % - informuje Ukraińskie Centrum Badań Ekonomicznych i Politycznych im. Ołeksandra Razumkowa.
Od czasu rosyjskiej agresji gwałtownie spada procent wyznawców prawosławia moskiewskiego a szybko wzrasta liczba wiernych Prawosławnego Kościoła Ukrainy, powstałego w 2019 r. na skutek zjednoczenia niezależnych od Rosji Kościołów prawosławnych na Ukrainie.
O ile w 2021 r. czyli przed zbrojnym atakiem Rosji na Ukrainę – wedle Centrum Razumkowa - do Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwii Patriarchatu Moskiewskiego swą przynależność deklarowało 13, 6 % obywateli Ukrainy, to na koniec 2023 r. – 5, 6 %. Jest to więc spadek o połowę. Natomiast jeśli chodzi o niezależny od Rosji Prawosławny Kościół Ukrainy, to w 2021 r. przynależność do niego deklarowało 20 % mieszkańców Ukrainy, a dziś czyni to 42 %. Jest to wzrost ponad dwukrotny.
Wśród samych prawosławnych na Ukrainie 69, 4 % deklaruje związek z Prawosławnym Kościołem Ukrainy, 9, 2 % z Ukraińską Prawosławną Cerkwią Patriarchatu Moskiewskiego, a jako „po prostu prawosławni" (czyli nie związani z konkretnym Kościołem) określa siebie 20, 7 % Ukraińców.
Większość Ukraińców (55,5%) jest zdania, że należy zakazać działalności Ukraińskiej Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego na Ukrainie. Wynika to z przekonania o ścisłym powiązaniu tego Kościoła z Rosyjską Cerkwią Prawosławną, której rolę w wojnie rosyjsko-ukraińskiej ocenia większość obywateli Ukrainy wyjątkowo negatywnie. Tym samym 65% respondentów uważa, że Rosyjska Cerkiew Prawosławna i patriarcha Cyryl moskiewski zachęcają i wspierają wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.
Jeśli chodzi o panoramę religijną całego społeczeństwa, to – jak informuje Centrum Razumkowa - na koniec 2023 r. z prawosławiem identyfikuje się 61% Ukraińców, 42 % Ukraińców z Prawosławnym Kościołem Ukrainy a 5, 6 % z Ukraińską Prawosławną Cerkwią Patriarchatu Moskiewskiego, natomiast 12, 6 % określa się jako „po prostu prawosławni”. Z kolei 11 % Ukraińców identyfikuje się z Kościołem greckokatolickim; 1, 2 % z Kościołem rzymskokatolickim, a przynależność do Kościołów protestanckich deklaruje 1, 4 %.
0, 1 % Ukraińców deklaruje przynależność do judaizmu i tyle samo do islamu.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.