Nigeria: Kolejne uprowadzenie uczniów

Porywacze uprowadzili dzieci w wieku od 8 do 15 lat.

Co najmniej 15 uczniów i cztery kobiety zostali uprowadzeni w sobotę z budynku szkoły  przez uzbrojonych mężczyzn na motocyklach w miejscowości Gada, w nigeryjskim stanie Sokoto - poinformowały miejscowe władze. To kolejne uprowadzenie w tym kraju, po tym jak w  czwartek w stanie Kaduna ofiarami porywaczy padło prawie 300 dzieci.

Porywacze uprowadzili dzieci w wieku od 8 do 15 lat - podały władze szkolne. Jeden z uczniów, prawdopodobnie w wieku 14 lat, został postrzelony i zmarł w szpitalu.

Jak poinformował gubernator stanu Kaduna Uba Sani z uprowadzonych 300 dzieci 28 udało się zbiec. Armia i policja prowadzą, jak dotychczas bezskuteczne, poszukiwania pozostałych.

Ostatnie uprowadzenie tak dużej liczby dzieci w wieku szkolnym w Kadunie miało miejsce w lipcu 2021 r., kiedy w ręce porywaczy trafiło ponad 150 uczniów. Dzieci wróciły do swoich rodzin kilka miesięcy później gdy zapłacono za nich okup.

Porwania dla okupu są plagą Nigerii, z którą od lat walczą władze federalne i lokalne, ale nie udało się dotychczas jej opanować.

Przed dwoma laty władze przyjęły ustawę, która miała położyć kres tej lukratywnej branży. Zgodnie z prawem zapłacenie porywaczom okupu jest teraz przestępstwem, za które grozi co najmniej 15 lat więzienia. Jednak dotychczas nikt nie został aresztowany na mocy tej ustawy.

«« | « | 1 | » | »»