„Dla ludności Syrii sytuacja teraz jest gorsza niż na początku wojny” – wskazuje w wywiadzie dla L’Osservatore Romano wikariusz apostolski Aleppo, o. Hanna Jallouf.
Po 13 latach ciągłych walk, które pochłonęły ponad 500 tys. istnień ludzkich, pomimo zawieszenia broni na dużych połaciach kraju, skrajne ubóstwo się szerzy. Trzy czwarte populacji, prawie 17 mln ludzi, potrzebuje wsparcia, nie mając nawet środków na jeden posiłek dziennie dla rodziny. Mimo to Kościół zachowuje paschalną nadzieję.
„Żyjemy w najciemniejszym czasie, jak przed świtem” – podkreśla duchowny. Zaznacza, że całe pokolenie dorasta, nie znając nic innego niż wojna.
Tak tragiczne okoliczności – bieda, inflacja, przemoc, podział kraju – zmuszają ludzi do zmian miejsca zamieszkania. Ok. 7 mln to wewnętrzni uchodźcy, a kolejnych 5 mln opuściło Syrię. Co więcej, to się nie kończy. „Także dziś jest wielu młodych ludzi, którzy myślą o wyjeździe, nawet drogą morską” – opisuje o. Jallouf. Wg danych ONZ codziennie ok. 500 osób wyjeżdża z tego bliskowschodniego kraju.
Zaistniała tragedia mocno dotyka wyznawców Chrystusa. „Kiedyś stanowiliśmy 7 proc. całej syryjskiej populacji, a dziś nie osiągamy nawet 3 proc.” – mówi franciszkański duchowny. Podaje następnie przykłady: „w trzech chrześcijańskich wioskach w dolinie Orontesu – Knayeh, Yacoubieh i Gidaideh – z 10 tys. wiernych pozostało zaledwie 700. Wcześniej było 10 kapłanów dla 4 wspólnot zakonnych, a teraz jest tylko 2 braci franciszkanów”.
Kościół usiłuje udzielić wsparcia swoim wiernym i innym, „dając paczki żywnościowe oraz lekarstwa lub realizując małe projekty” – podkreśla o. Jallouf. Jednak skala wyniszczenia jest ogromna i to tylko kropla w morzu potrzeb. Potrzeba bardziej systemowych rozwiązań, a tymczasem wspólnota międzynarodowa wydaje się zapominać o Syrii.
Tym niemniej, duchowny znajduje odwagę w historii odporności ludu takiego jak chrześcijanie ze wspomnianego bliskowschodniego kraju, „którzy opierają się od wieków”: „wiary nie brakuje, a w tym okresie wielkanocnym nadzieja, że Pan nas nie opuści, jest silna”.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.