Ekumeniczne dziękczynienie za Jana Pawła II

Katolicy, prawosławni, żydzi, muzułmanie - przedstawiciele różnych religii - spotkali się w poniedziałek, 6 czerwca w Centrum Ekumenicznym Sióstr Brygidek w Gdańsku na wspólnym nabożeństwie ekumenicznym. Odbyło się ono w rocznice poświęcenia Centrum Ekumenicznego Św. Brygidy w Gdańsku - Oliwie przez błogosławionego Jana Pawła II w 1999 roku.

Podczas nabożeństwa abp Sławoj Leszek Głódź zaznaczył jak ważny w dzisiejszych czasach jest dialog, modlitwa i spotkania. - To nie jest proces jednoetapowy, przecież te podziały trwały wieki. Teraz trzeba czasów, nie wieków, abyśmy żyli bliżej siebie w pokoju i jedności - mówił gdański metropolita. - Także w tym świecie naznaczonym konfliktami i wojnami. Jak zaznaczył hierarcha "w żadnej religii nie ma boga wojny, jest tylko Bóg pokoju. Jeżeli Bóg używany jest do haseł wspomagających konflikty i wojny, to nie ma to nic wspólnego z religią".

- Prawda jest jedna i obiektywna. Gorszy się brakiem prawdy współczesny świat - mówił abp Głódź. Dodał, że wielokrotnie "próbuje się tłumaczyć różnice między wyznaniami i religiami różnorodnością poglądów, odmiennością punktów widzenia. Prawda jest jednak taka, że na zasadnicze problemy dotyczące życia czy rodziny mamy to samo spojrzenie. I nic nas nie zwalnia od poszukiwania prawdy i jedności prawdziwej.

Imam muzułmańskiej gminy wyznaniowej w Gdańsku Hani Hraish modlił się o pokój na świecie "Niech będzie chwała Bogu, Panu Świata. Miłosiernemu, litościwemu. Niech będzie pokój wszystkim prorokom i wysłannikom. Niech będzie pokój wszystkim wiernym i całemu światu". - Ustanów pokój i dobro i błogosławieństwo. Łaskawość, zmiłowanie i miłosierdzie dla nas i całego Izraela - modlił się Michał Samet, przewodniczący Gminy Żydowskiej w Gdańsku. - Pobłogosław nas, Nasz Ojcze, wszystkich jak jednego - światłem Twojego oblicza. I obyś pobłogosławił Twój lud o każdej porze i w każdej godzinie Twoim pokojem - dodał.

- Dziękujemy dziś za sługę Bożego - Jana Pawła II - mówił bp Michał Warczyński z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Przewodniczący gdańskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej zaznaczył, że dziękujemy dziś również za to, "że nas wszystkich w sposób szczególny uwrażliwił na ekumeniczną modlitwę o pokój. Dziękujemy również Bogu za to, że budujemy tak wspaniałą społeczność czekając na różne dary Ducha Świętego. A w sposób szczególny czekając na dar w Jezusie Chrystusie".

W ramach uroczystości dziękczynnych w archidiecezji gdańskiej za błogosławionego Jana Pawła II - w piątek, 10 czerwca o godz. 20.00 odbędzie się koncert symfoniczny w Bazylice Archikatedralnej w Oliwie.

«« | « | 1 | » | »»