Jerozolima: Cud Świętego Ognia rozpoczął prawosławną Wielkanoc

Pierwsze doniesienia o cudownym zstąpieniu Świętego Ognia pojawiły się około 1000 roku.

 

W Jerozolimie w prawosławną Wielką Sobotę w południe doszło do oczekiwanego w Wielkanoc Cudu Świętego Ognia. Dzwony Bazyliki Grobu Pańskiego ogłosiły zejście ognia o godzinie 14:14. Podczas ceremonii "Święty Ogień" z grobu Jezusa został przekazany przy głośnych okrzykach radości wiernym, którzy czekali na to od wielu godzin.

Zgodnie z ludowymi wierzeniami prawosławnymi, w Wielką Sobotę nad grobem i płytą zmartwychwstania Chrystusa zapala się w cudowny sposób płomień. Jest on następnie przekazywany przez patriarchę wiernym i niesiony przez nich do miasta i domów. Panuje też opinia, że ogień nie powoduje żadnych oparzeń przez pierwsze 33 minuty po jego zapaleniu.

Licząca ponad 1200 lat liturgia Świętego Ognia, sprawowana w Wielką Sobotę w południe, jest uważana za najważniejszą uroczystość Kościoła tradycji wschodniej w Jerozolimie. Według niektórych źródeł liturgia pochodzi z IV wieku, według innych z wieku VIII. Pierwsze doniesienia o cudownym zstąpieniu Świętego Ognia pojawiły się około 1000 roku. Ceremonia była transmitowana na żywo w internecie.

Izraelska policja zamknęła dostęp do chrześcijańskiej dzielnicy Starego Miasta od wczesnych godzin porannych. Palestyńska agencja prasowa Wafa poinformowała, że miejscowym chrześcijanom uniemożliwiono wejście na Stare Miasto w Jerozolimie.
Policja ograniczyła liczbę uczestników do 4200, w tym 2700 w samej świątyni i wokół niej, powołując się na brak wyjść awaryjnych i środków bezpieczeństwa. Tylko osoby z biletami wstępu zostały wpuszczone na teren Bazyliki Grobu Pańskiego.

Ogólnie rzecz biorąc, liczba osób biorących udział w  jerozolimskich obchodach Wielkiego Tygodnia i prawosławnej Wielkanocy w tym roku jest znacznie niższa niż wcześniej. Odkąd 7 października ub.r. rozpoczęła się wojna między Hamasem i Izraelem, ruch turystyczny i pielgrzymkowy w całej Ziemi Świętej się załamał.

Ze względu na różne obliczenia kalendarzowe, Kościoły wschodnie obchodzą Wielkanoc 5 maja w 2024 roku. Licząca 1200 lat tradycja cudu ognia jest uważana za najważniejszy punkt obchodów w Jerozolimie. Ogień jest przekazywany wiernym w kościele i na alejkach Starego Miasta, a także transportowany do różnych krajów specjalnymi samolotami.

Grób Pański w bazylice położonej na Starym Mieście w Jerozolimie jest jednym z najważniejszych miejsc chrześcijaństwa. Kaplica powstała w miejscu, gdzie w wydrążonej grocie, na skalnej półce złożono zdjęte z krzyża, zawinięte w całun ciało Jezusa. Ścianę za nią zdobią trzy obrazy Zmartwychwstania. Każdy z nich należy do innej wspólnoty chrześcijańskiej: katolików, Ormian i Greków. Chrześcijanie czczą w tym miejscu ukrzyżowanie, złożenie do grobu i zmartwychwstanie Jezusa. Dla wyznawców prawosławia nie jest to bazylika Grobu, lecz kościół Zmartwychwstania (Anastasis).

 

«« | « | 1 | » | »»