W białostockiej cerkwi Świętego Ducha, największej w kraju prawosławnej świątyni, odbyły się w poniedziałek uroczystości związane z obchodami święta Zesłania Ducha Świętego, jednego z najważniejszych w prawosławnym kalendarzu liturgicznym.
Dzień Świętego Ducha to święto tej białostockiej parafii. Głównemu nabożeństwu przewodniczył biskup supraski Andrzej.
Jak podkreślił na antenie prawosławnego Radia Orthodoxia proboszcz tej parafii ks. Jerzy Boreczko, Święty Duch - trzecia osoba Świętej Trójcy - jest jak "wzburzone morze bijące o skały". "Stuka w nasze drzwi, wdziera się w nasze życie, pragnąc wypełnić pustkę naszych serc, pobudzić do życia zwłaszcza tych, którzy utracili sens tego życia. Przypomina o Bogu, o Chrystusie, jest więc początkiem życia wiecznego" - mówił duchowny. Podkreślił, że bez Świętego Ducha "jesteśmy martwi". "Martwy człowiek, martwa i Cerkiew" - dodał ks. Boreczko.
Zesłanie Ducha Świętego to ważna uroczystość także w sanktuarium w Krynoczce niedaleko Hajnówki (Podlaskie), w Puszczy Białowieskiej. Główne uroczystości odbędą się tam we wtorek.
Wyświęcona pod koniec lat 90. ubiegłego wieku białostocka cerkiew Świętego Ducha to największa prawosławna świątynia w kraju. Ma ponad 2 tys. metrów kwadr. powierzchni użytkowej i może pomieścić łącznie 2,5 tys. wiernych. Z zewnątrz forma architektoniczna cerkwi przypomina płomienie, z których wyłaniają się ku niebu kopuły (jest ich pięć) i krzyż. Architektowi chodziło o odzwierciedlenie wezwania świątyni Świętego Ducha jako biblijnych języków ognia.
Cerkiew ma dwie świątynie - górną Świętego Ducha i dolną, w której jest ołtarz Matki Boskiej Nieoczekiwanej Radości. Ze względu na unikatową architekturę i rozmiary, cerkiew Świętego Ducha wzbudza zainteresowanie nie tylko prawosławnych i jest atrakcją turystyczną Białegostoku.
W 2012 r. wyświęcono przy niej dzwonnicę o wysokości ponad 70 metrów, która jest jednym z najwyższych budynków w mieście. Dzwonnica architektonicznie nawiązuje do świątyni, przy której stoi. W budynkach parafii ma swoją siedzibę Radio Orthodoxia - pierwsza w kraju rozgłośnia radiowa polskiej Cerkwi, słyszalna w województwie podlaskim i nadająca też swój program przez internet.(PAP)
Autor: Robert Fiłończuk
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
"Zabili ich na różne sposoby. Są wszystkie dowody na to, jak ich torturowali."