"Spotkanie było ważnym krokiem w umacnianiu relacji między Ukraińskim Kościołem Greckokatolickim a jego Kościołem macierzystym, Patriarchatem Konstantynopola".
Ważne kwestie dialogu międzykościelnego na poziomie globalnym i lokalnym, stosunki kościelno-państwowe w Ukrainie, rola Kościoła w społeczeństwie ukraińskim, a także inne kwestie, poruszono 23 sierpnia podczas spotkania zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) abp. Światosława Szewczuka z delegacją Patriarchatu Ekumenicznego z Konstantynopola. Przedstawiciele duchowego zwierzchnika prawosławia, Patriarchy Bartłomieja I odwiedzili arcybiskupa większego kijowsko-halickiego w jego siedzibie w Kijowie.
Delegacja pod przewodnictwem metropolity Kościoła Prawosławnego Ukrainy w Winnipeg w Kanadzie, Hilariona na zaproszenie prezydenta Ukrainy brała udział w 33. rocznicy niepodległości tego kraju.
Abp Szewczuk określił tę wizytę mianem historycznej i wyraził wdzięczność patriarsze Bartłomiejowi za szacunek dla UKGK, a także relacje zbudowane w minionej dekadzie. Wchodzący w skład delegacji prawosławnej metropolita Hiob z Pizydii zaznaczył, że została ona wysłana przez patriarchę Bartłomieja celem promowania zrozumienia, pokoju i jedności Kościoła prawosławnego w Ukrainie. „Jego Świątobliwość Patriarcha Bartłomiej wielokrotnie prosił nas, abyśmy odwiedzili Waszą Eminencję, aby przekazać jego miłość i braterskie pozdrowienia. Cieszymy się, że mogliśmy się spotkać i wymienić poglądy, pracując nad wypełnieniem modlitwy Pańskiej: «Aby wszyscy byli jedno»” - powiedział metropolita.
Podczas prywatnego spotkania „omówiono ważne kwestie dialogu międzykościelnego na poziomie globalnym i lokalnym, stosunki kościelno-państwowe w Ukrainie, rolę Kościoła w społeczeństwie ukraińskim i inne. Jego Świątobliwość Światosław zwrócił uwagę na główne wyzwania stojące przed Kościołami w Ukrainie w czasie wojny. Podkreślił potrzebę walki przede wszystkim o świątynie ludzkich dusz i wyraził obawy przed sekularyzacją po wojnie. Zwierzchnik UKGK zwrócił również uwagę na ważną rolę Patriarchatu Ekumenicznego we wspieraniu zdolności do dialogu między chrześcijanami” – czytamy w komunikacie. Abp Szewczuk podziękował również Patriarsze Ekumenicznemu Bartłomiejowi za poparcie apelu o wymianę więźniów „wszyscy za wszystkich”. „Naszym moralnym obowiązkiem jest złagodzenie cierpienia tych, którzy pozostają w niewoli” - podkreślił arcybiskup większy kijowsko-halicki.
„Spotkanie było ważnym krokiem w umacnianiu relacji między Ukraińskim Kościołem Greckokatolickim a jego Kościołem macierzystym, Patriarchatem Konstantynopola. Na zakończenie strony wymieniły się upominkami i wyraziły nadzieję na dalsze zacieśnianie relacji i wspólną pracę na rzecz jedności chrześcijan na całym świecie” – stwierdza komunikat wydany przez Wydział Informacji Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.