Rosja: ekumeniczna wizyta biskupów z Umbrii

Gestem braterstwa o mocnym zabarwieniu ekumenicznym nazwał bp Vincenzo Paglia pielgrzymkę umbryjskich biskupów do Rosji. Włoscy hierarchowie odwiedzają w dniach 11-16 lipca Moskwę i Petersburg, gdzie spotykają się z przedstawicielami patriarchatu moskiewskiego oraz Kościoła katolickiego. W pewnym sensie jest to rewizyta po odwiedzinach w Umbrii obecnego patriarchy Cyryla w 2002 r.

Ważnym punktem pielgrzymki włoskich biskupów będzie wizyta na poligonie strzeleckim NKWD w podmoskiewskim Bytowie. Nazywa się go Rosyjską Golgotą, ponieważ stał się miejscem straceń 20 tys. ludzi 60 narodowości, w tym ponad tysiąca Polaków. W sposób szczególny czczeni są tam męczennicy Cerkwi prawosławnej. Sowiecka władza przeprowadziła w Bytowie eksterminację ponad tysiąca rosyjskich duchownych, uznanych za wrogów rewolucji bolszewickiej. Wśród nich było wielu biskupów prawosławnych, na czele z 81-letnim metropolitą leningradzko-gdowskim Serafinem, kanonizowanym w Kościele prawosławnym w 1997 r.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.