W swoim przemówieniu Vance mówił także o wolności religijnej i wpływie inflacji, nielegalnej imigracji i uzależnienia od narkotyków.
Senator James David Vance, republikański kandydat na wiceprezydenta, na wiecu wiary 20 października w Waukesha w stanie Wisconsin oskarżył administrację Biden-Harris o prześladowanie chrześcijan, a w szczególności katolików. W swoim przemówieniu Vance mówił także o wolności religijnej i wpływie inflacji, nielegalnej imigracji i uzależnienia od narkotyków.
„Jest wielu katolików … [którzy] słusznie uważają, że są opuszczeni przez przywództwo Joe Bidena i Kamali Harris i jedynie szukają kogoś, kto ochroni ich prawa i sprawi, że ten kraj będzie przystępnym cenowo i przyzwoitym miejscem do założenia rodziny” – powiedział Vance podczas niedzielnego popołudniowego wiecu w tym stanie. „Myślę, że dotyczy to wielu katolików. Dotyczy to także niekatolików. Ale nie możemy mieć amerykańskiego rządu, który prześladuje chrześcijan za ich wiarę. Powinniśmy nagradzać ludzi i zachęcać ich do życia zgodnie ze swoją wiarą” – stwierdził.
Vance zganił Harris za jej poparcie dla „pozywania przez sąd katolickich zakonnic, aby zmusić je do pokrywania kosztów zabiegów, które naruszają ich sumienie”. Chodzi tu o poparcia Harris dla ustawy zmuszającej zapewnienie pracownikom ubezpieczenia zdrowotnego, pokrywającego koszty zabiegów sprzecznych z wiarą i moralnością katolicką, takich jak aborcja i operacje zmiany płci.
Kampania Trumpa była również krytyczna wobec Harris za sprawdzanie kandydatów na sędziów pod kątem przynależności do Rycerzy Kolumba oraz za wyciek wewnętrznej notatki Richmond FBI, która wzywała do zbadania rzekomego związku między tak zwanymi „radykalnymi tradycjonalistycznymi katolikami” a „skrajnie prawicowym ruchem białych nacjonalistów”. Trump skrytykował również Harris za pominięcie kolacji Fundacji Ala Smitha, która zbiera pieniądze na katolickie organizacje charytatywne i w której tradycyjnie uczestniczą obaj główni kandydaci partii.
„Kamala Harris jest kandydatką fanatyzmu antychrześcijańskiego i antykatolickiego” – stwierdził Vance. „Chwali się tym. Taka jest jej polityka. Donald Trump jest kandydatem broniącym prawa do swobodnego praktykowania swojej wiary, ponieważ są to Stany Zjednoczone Ameryki i wierzymy w wolność religijną w tym kraju” – zaznaczył.
Vance obwinił również Harris i prezydenta Joe Bidena za rosnące koszty życia, wynikające z wysokiego poziomu inflacji. Obwinił wydatki rządowe za inflację, która według niego zaszkodziła rodzinom i „uczyniła artykuły spożywcze niedostępnymi dla amerykańskich obywateli”.
Skrytykował również politykę migracyjną, obarczając obecną administrację odpowiedzialnością za zalew imigrantów nielegalnie wjeżdżających do Stanów Zjednoczonych. Jego zdaniem taka polityka graniczna zmniejszyła bezpieczeństwo Amerykanów i spowodowała wzrost liczby narkotyków zawierających fentanyl w USA. Przypomniał o walce swej matki z uzależnieniem od opioidów, mówiąc, że „jest czysta i trzeźwa od 10 lat i jesteśmy z niej dumni”. „Dla mnie to łaska Boża. Wiem, że na tej sali [wiele osób] wierzy, że Bóg czasami działa w tajemniczy sposób, ale działa każdego dnia w życiu obywateli tego stanu i tego kraju. Jestem tego żywym dowodem, moi przyjaciele” – powiedział, zachęcając do wyboru prezydenta, który „powstrzymałby tę truciznę przed przybyciem do naszego kraju”.
Według sondażu RealClearPolling, Trump i Harris praktycznie remisują w Wisconsin, stanie z 10 głosami elektorskimi. We wszystkich siedmiu stanach, w których rywalizacja jest najbardziej zacięta, sondaże pokazują, że Trump prowadzi bardzo nieznacznie, a Harris ma mniej niż dwa punkty procentowe straty w każdym z nich – co mieści się w granicach błędu.
Niektóre z ostatnich sondaży pokazują, że katoliccy wyborcy są niemal równo podzieleni w kwestii wyborów prezydenckich w 2024 roku. Według wrześniowego sondażu Pew Research Center około 52 proc. katolików popiera Trumpa, a 47 proc. Harris. Sondaż przeprowadzony przez National Catholic Reporter wykazał, że katolicy w siedmiu wahających się stanach preferowali Trumpa w stosunku 50 proc. i 45 proc. dla Harris.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.