W Podlaskiem również na prawosławnych cmentarzach panuje w piątek ruch, a duchowni święcą groby, choć oddawanie czci zmarłym 1 listopada nie należy do tradycji Cerkwi. W Kościele wschodnim szczególny dzień modlitw za zmarłych przypada np. w najbliższą sobotę, 2 listopada.
W czwartek i piątek, czyli 31 października i 1 listopada, zwłaszcza na cmentarzach prawosławnych w większych miastach w Podlaskiem święcone są groby. Duchowni podkreślają, że w prawosławnej tradycji fundamentem pamięci za zmarłych jest modlitwa; w piątek w parafiach odprawiane są liturgie i panichidy (modlitwy za zmarłych).
W Białymstoku groby święcone są w tym czasie m.in. na cmentarzu prawosławnej parafii pw. Wszystkich Świętych, na cmentarzu św. Eufrozyny oraz cmentarzu przy parafii pw. Proroka Eliasza.
Ma to związek z tym, że również prawosławni licznie odwiedzają cmentarze, korzystając z tego, że 1 listopada to dzień ustawowo wolny od pracy, co pozwala odwiedzić również groby na nekropoliach położonych dalej od miejsca zamieszkania.
Uroczystość Wszystkich Świętych przypada w Kościele wschodnim nie 1 listopada, a w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego (zwanym Pięćdziesiątnicą). To święto ruchome, zależne od daty Wielkanocy; w tym roku wypadło 30 czerwca.
W tradycji prawosławnej jest przynajmniej kilka dni w roku, w których wierni odwiedzają groby bliskich i szczególnie modlą się za zmarłych. Najważniejszym czasem na wspominanie zmarłych jest okres paschalny, czyli po Wielkanocy. Duchowni podkreślają, że wierni spieszą wówczas na groby bliskich, by podzielić się z nimi radosną nowiną o zmartwychwstaniu i nadzieją na życie wieczne.
W okresie paschalnym jest to przede wszystkim tzw. Radonica - wypadająca w drugi wtorek po Zmartwychwstaniu Pańskim.
W tradycję listopadowego odwiedzania cmentarzy wpisuje się w kalendarzu liturgicznym Cerkwi tzw. sobota rodzicielska, czyli sobota przed - przypadającym zawsze 8 listopada - dniem Św. Dymitra (stąd zwana jest też sobotą dymitriewską). W tym roku wypadnie ona 2 listopada, czyli w katolicki Dzień Zaduszny.
Podlaskie ze stolicą w Białymstoku jest regionem, gdzie są największe w Polsce skupiska wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Dokładnych danych co do liczby prawosławnych w Polsce nie ma. Hierarchowie tego Kościoła szacują, że wiernych jest ok. 500 tys.
W Narodowym Spisie Powszechnym przeprowadzonym w 2021 r. przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce, drugiego w kraju pod względem liczebności wiernych, zadeklarowało (pytanie o wyznanie było dobrowolne, można było odmówić na nie odpowiedzi) niecałe 151,7 tys. osób.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.