Na Grabarce, świętej górze polskiego prawosławia trwają uroczystości przed świętem Przemienienia Pańskiego. Prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego, biskup siemiatycki Jerzy (Pańkowski) celebrował główne nabożeństwo ku czci cudownej Ikony Bogurodzicy z monasteru Iwerion (Atos). Jedenaście lat temu kopię ikony podarowali prawosławnemu sanktuarium atoscy mnisi. Wtedy to hierarchowie polskiej Cerkwi ustanowili nowe święto dla tej ikony.
W homilii do wiernych prawosławny hierarcha przypomniał niezwykłą historię obrazu oraz wyjaśnił znaczenie jej nazwy „portaitissa” czyli „strzegąca bram”. - Wszyscy mamy bramy swojej duszy, serca, woli i rozumu, swoich możliwości duchowych i fizycznych. Również bramy tego, co człowiek potrafi znieść, co przywykliśmy nazywać niesieniem krzyża w życiu. I właśnie Bogurodzica jest dla każdego z nas schronieniem i opiekunką, która stoi na straży naszego życia. Żaden życiowy smutek nie może zdjąć tej ikony z bram naszego serca – powiedział.
Wczesny poranek na górze rozpoczęła spowiedź oraz poranna Liturgia eucharystyczna w której wzięło udział kilkaset osób. Po jej zakończeniu tradycyjnie nastąpiła procesja do źródła, gdzie nastąpiło poświęcenie wody. Część wiernych opuściła już sanktuarium. Jednocześnie wciąż docierają osoby pragnące uczestniczyć w nabożeństwie wieczornym piątkowego święta Przemienienia Pańskiego, które rozpocznie się o godz. 17.30 od powitania metropolity Sawy (Hrycuniaka) i wszystkich hierarchów oraz zaproszonych gości.
Po godzinie 12.00 z Żerczyc (gm. Nurzec-Stacja) wyruszyła 350-osobowa grupa z ostatniej zorganizowanej pieszej pielgrzymki, która w poniedziałek na górę Grabarkę udała się z Białegostoku. Na godzinę 23.00 w głównej świątyni sanktuarium zaplanowano celebrację akatystu za zmarłych. Zaplanowano cztery nabożeństwa eucharystyczne, o godz. 1.00, 4.00, 6.30 oraz główne o godz. 10.00, po zakończeniu którego odbędzie się tradycyjne poświęcenie owoców.
Tegorocznym uroczystościom na górze Grabarce towarzyszyć będzie wizyta delegacji duchownych z Grecji oraz Kenii. Swój udział w nabożeństwie zapowiedział prezydent RP Bronisław Komorowski oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.