Religia w rosyjskich szkołach?

W roku szkolnym 2012/2013 Rosja być może wprowadzi do szkół wszystkich szczebli przedmiot o nazwie „Podstawy religii i etyki świeckiej”. Zapowiedział to na konferencji prasowej 31 sierpnia w Moskwie wiceminister oświaty i nauki tego kraju Maksim Dulinow.

„Zbieramy informacje o gotowości wprowadzenia tego przedmiotu we wszystkich regionach Rosji od przyszłego roku szkolnego” – oświadczył wiceminister. Jednocześnie przypomniał, że dotychczas przedmiot ten jest nauczany w 21 (spośród 83) regionach kraju a próby te przyniosły dobre wyniki. Uczniowie uczą się religii lub etyki w ostatniej ćwierci IV i w pierwszej ćwierci V klasy.

Zdaniem wiceministra na dzień dzisiejszy „problemem są nie tyle podręczniki, które są dopracowane, ile opracowanie metodyczne dla nauczycieli”.

Po rewolucji październikowej 1917 r. reżim komunistyczny zabronił nauki religii w szkołach rosyjskich. Według Dulinowa, uczniowie będą mogli wybierać między „podstawami religii” a etyką. Minister poinformował też, że od 2009 r. w czwartych klasach wybranych regionów prowadzona jest w ramach testu „nauka sześciu przedmiotów do wyboru”: prawosławia, islamu, buddyzmu i judaizmu, etyki oraz podstawowej wiedzy o religiach świata.

Z danych za 2010 r. wynika, że 38 proc. spośród ok. 300 tys. uczniów, uczestniczących w tym programie, wybrało etykę, 25 proc. – naukę religii prawosławnej, a 18 proc. – podstawy wiedzy o religiach świata. W Czeczenii większość uczniów opowiedziała się za nauką islamu. Jeśli rzeczywiście religia wejdzie do szkół w przyszłym roku szkolnym, będzie jej uczyć ok. 15 tys. świeckich nauczycieli, którzy przeszli odpowiednie przygotowanie na kursach specjalistycznych.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama