Modlitwa ekumeniczna za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II z udziałem uczestników II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia odbyła się 4 października na rynku w Wadowicach. To kolejne wydarzenie trwającego od 1 października w Krakowie II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia.
Na wadowickim Rynku, nieopodal wadowickiej bazyliki i domu, w którym urodził się Karol Wojtyła, zgromadziło się setki pielgrzymów z różnych stron świata, by razem modlić się o miłosierdzie dla współczesnego świata.
Liturgii przewodniczył kard. Angelo Comastri, archiprezbiter Bazyliki św. Piotra na Watykanie. Odśpiewano m.in. fragment Dziejów Apostolskich. Czytania z Ewangelii św. Jana recytowali diakon katolicki i przedstawiciele wyznania prawosławnego i ewangelickiego.
W homilii kard. Comastri za pomocą szeregu przykładów przybliżał pojęcie Bożego Miłosierdzia i zastanawiał się, co znaczy „trwać w miłości Jezusowej”. Wskazywał na przykład bł. Matki Teresy z Kalkuty, jako osoby, która odsłaniała wśród najuboższych „twarz miłującego Boga”. Purpurat podkreślił także, że apostolat Bożego miłosierdzia ma celu dbanie o dialog ekumeniczny.
„W ten sposób będziemy dziećmi naszego Ojca, który jest w niebie i będziemy braćmi w Jezusie, który objawił nam tę cudowna tajemnicę. Niech pomoże nam z nieba wstawiennictwo bł. Jana Pawła II, apostoła Bożego miłosierdzia” – apelował krdynał.
Modlono się słowami prawosławnej litanii pokoju - ektenii. Przedstawiciele różnych wyznań przekazali sobie znak pokoju, a następnie duchowni udzielili wspólnego, ekumenicznego błogosławieństwa. W imieniu Kościoła prawosławnego zrobił to abp łódzki i poznański abp Szymon, natomiast ze strony Kościoła ewangelicko-augsburskiego błogosławił bp Tadeusz Szurman.
Przed celebracją wystąpił Carl Anderson z USA, najwyższy rycerz świeckiego zakonu Rycerzy Kolumba. Jego wykład poświęcony był roli papieża Jana Pawła II w życiu świeckich.
Karol Józef Wojtyła, syn Karola i Emilii z Kaczorowskich, urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Rodzina mieszkała w budynku przy ulicy Rynek 2/4 (dziś: Kościelna 7), należącym wówczas do Chaima Bałamutha.
20 czerwca 1920 roku Karol został ochrzczony w kościele parafialnym w Wadowicach przez ks. Franciszka Żaka, kapelana wojskowego. Rodzicami chrzestnymi byli: Józef Kuczmierczyk, szwagier matki, i Maria Wiadrowska, siostra matki. Przyszły papież mieszkał w Wadowicach do 1938 roku, kiedy wraz z ojcem przeprowadzili się do Krakowa.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.