Zmarł Jonasz Czyż

Zmarł 20-letni Jonasz Czyż, od którego imienia powstała nazwa ewangelicznego Towarzystwa Katechetycznego „Jonasz” oraz Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Jonasz”.

Jonasz Czyż urodził się w Cieszynie 23 marca 1991 roku. Przeszedł porażenie mózgowe. Nie mógł mówić, jeść stałych pokarmów, nie chodził, niewiele widział, z trudem siedział. Pomimo choroby, był bardzo pogodnym dzieckiem.

Rodzice Jonasza, Urszula i Bogusław Czyż widząc, jak często rodzice zdrowych dzieci nie cenią sobie daru, jakim jest zdrowie i możliwość rozwoju dziecka, postanowili, by imię ich syna stało się imieniem patronackim dla Towarzystwa Katechetycznego, które założyli w Święto Reformacji w 1994 roku. „Działania towarzystwa zostały skierowane jako pomoc dla wszystkich Kościołów, bez podziału na denominacje, z czystym przesłaniem, aby ewangelia była zwiastowana wszelkimi sposobami” – wyjaśniają.

Innym przedsięwzięciem ewangelickich katechetów inspirowanym ich chorym synem był Międzynarodowy Ekumeniczny Konkurs Wiedzy Biblijnej „Jonasz”, w którym corocznie udział bierze około 16 tys. uczniów. Dotąd we wszystkich jego 14 edycjach, organizowanych wspólnie z wydziałem katechetycznym Kurii bielsko-żywieckiej, uczestniczyło ponad 200 tys. uczniów z różnych Kościołów chrześcijańskich.

5 października br. Jonasz z powodu zapalenia płuc i niewydolności serca trafił do szpitala. Po trzech tygodniach ciężkiej choroby zmarł 25 października w szpitalu w Cieszynie.

Pogrzeb Jonasza Czyża odbędzie się dzisiaj o godz. 15.00 w kościele ewangelickim w Skoczowie. Zostanie pochowany na cmentarzu ewangelickim w Dębowcu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama