Ewangelicy obchodzą Święto Reformacji

Święto Reformacji obchodzą 31 października ewangelicy na całym świecie. Przypada ono w dniu ogłoszenia w 1517 r. przez ks. Marcina Lutra słynnych 95 tez przeciwko odpustom, przeznaczonych do dysputy na uniwersytecie w Wittenberdze.

Przeczytaj również komentarz: Ecclesia semper reformanda

Wystąpienie to zapoczątkowało Reformację. Stała się ona początkiem końca jedności chrześcijaństwa zachodniego, zapoczątkowując kolejne podziały w coraz to słabszych i mniejszych Kościołach. Wspomnienie tego wydarzenia dotyczy w zasadzie głównie luteran, ale nawiązują doń również ewangelicy, reformowani i metodyści. Według samych ewangelików wspominanie Reformacji nie jest świętowaniem rozdarcia w Kościele, ale ma ono swój wymiar teologiczny, który może być bliski wszystkim chrześcijanom. Pamiątkę Reformacji obchodzi się po to, by wciąż na nowo uświadamiać sobie, co przyniosła ona dobrego.

Luteranie i inni ewangelicy uważają, że odnowa, która dokonała się w XVI wieku, nie była wydarzeniem jednorazowym, ale jest procesem. Kościół jako społeczność, złożona równocześnie ze świętych i grzeszników, wciąż na nowo wymaga oczyszczenia i odnowienia, czyli reformy. Potrzebuje jej każdy, niezależnie od przynależności wyznaniowej. Istotą prawdziwego życia z Bogiem jest nieustanne nawracanie się do Niego, ciągłe, żmudne naprawianie swego życia według zasad Ewangelii.

Święto Reformacji jest dla ewangelików dniem wolnym, zagwarantowanym ustawowo. Na całym świecie spotykają się oni zwykle w tym dniu na uroczystym nabożeństwie, ale wspominają Reformację również podczas nabożeństwa w jedną z sąsiadujących ze świętem niedziel.

Toczący się od lat dialog teologiczny między obu Kościołami doprowadził do zbliżenia stanowisk na przykład w kwestiach usprawiedliwienia. 31 października 1999 r. - właśnie w święto Reformacji - podpisano w Augsburgu, kolebce Reformacji, wspólną Deklarację katolicko-luterańską nt. nauki o usprawiedliwieniu. Różnice dotyczą m.in. roli i znaczenia Pisma Świętego, interpretacji ofiary Mszy św. czy urzędu w Kościele - te właśnie zagadnienia na początku XVI w. podzieliły katolików i zwolenników Lutra.

Protestantyzm, którego luteranizm jest częścią, stanowi drugą pod względem liczby wyznawców, po katolicyzmie, gałąź chrześcijaństwa. Liczy ok. 400 mln członków.

Powszechnie przyjmuje się, że protestantyzm jako odrębny odłam chrześcijaństwa wyłonił się po 1517 r., przy czym za symboliczną datę jego narodzin przyjmuje się dzień 31 października tegoż roku, kiedy to niemiecki mnich augustiański Marcin Luter miał przybić na drzwiach kościoła katolickiego w Wittenberdze 95 tez podważających katolickie prawdy wiary, a zwłaszcza naukę o odpustach.
 

«« | « | 1 | 2 | » | »»
 • Andre
  31.10.2011 11:25
  Przepraszam-ale z tekstu wynika, ze menonici sa odlamem powstalym w Stanach...podczas gdy w rzeczywistosci wywodza sie z siedemnasto i osiemnastowiecznej Holandii, skad wywedrowali na wiele stron swiata-min. na Zulawy!!!
 • Stanisław_Miłosz
  31.10.2011 13:27

  "(...) protestantyzm jako odrębny odłam chrześcijaństwa wyłonił się po 1517 r., przy czym za symboliczną datę jego narodzin przyjmuje się dzień 31 października tegoż roku, kiedy to niemiecki mnich augustiański Marcin Luter miał przybić na drzwiach kościoła katolickiego w Wittenberdze 95 tez podważających katolickie prawdy wiary, (...)
  I chociaż znawcy zagadnienia są obecnie przekonani, że ani w tym dniu, ani potem, ani w żadnym innym mieście Luter owych tez nie przybił, a cała sprawa jest późniejszym o kilkanaście lat wymysłem (...)"

   

  Oto te słynne drzwi:

   

  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b6/Wittenberg_Schlosskirche_Thesentuer.JPG

   

  kościoła zamkowego (nie miejskiego). Jak widać nie tak ładne (bo jak to zazwyczaj w średniowiecznych zamkach bywało, raczej celom obronnym służyć miały, a wzbudzaniu estetycznych wrażeń), jak drzwi archikatedry gnieźnieńskiej:

   

  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/aa/Drzwi_gnieznienskie_widok_ogolny.jpg

   

  jednak tak samo trudne do przybicia czegokolwiek za pomocą ręcznego młotka.

   

 • Stanisław_Miłosz
  31.10.2011 13:32
  Dokładnie tak samo trudne jak wklejenie do komentarza na portalu Wiara powyższych skrótów do ilustracji:

  http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Wittenberg_Schlosskirche_Thesentuer.JPG&filetimestamp=20050828184109

  http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Drzwi_gnieznienskie_widok_ogolny.jpg&filetimestamp=20070427102852

  Dlatego, kolejnego rozłamu w Kościele nie będzie.
 • Gprre
  01.11.2011 03:15

  Andre, w tym artykule nie napisano, że mennonici wyłonili się w Stanach, tylko, że druga reformacja nastąpiła "głównie w Stanach Zjednoczonych".

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.