Ewangelicy przygotowują obchody 500-lecia reformacji

Opublikowany został oficjalny kalendarz obchodów Kościoła Ewangelickiego Niemiec (EKD) z okazji 500. rocznicy reformacji luterańskiej.

Symbolicznie rozpoczęła się ona 31 października 1517 r., kiedy Marcin Luter przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze swoich 95 tez. Odrzucił w nich m.in. katolicką naukę o odpustach.

Wielkie uroczystości będą miały miejsce 31 października b.r. w Berlinie. Natomiast 20 maja przyszłego roku zostanie otwarta w Wittenberdze światowa wystawa o reformacji, która ma ukazać owoce wyrosłe z niej w innych regionach świata, także w kulturze i w społeczeństwie świeckim. Następnie, od 24 do 28 maja, równocześnie w Berlinie, Wittenberdze i 8 innych miastach odbędzie się urządzany w Niemczech co dwa lata ewangelicki Kirchentag.

Kościół Ewangelicki Niemiec przygotowywał się do tej rocznicy przez refleksję rozpoczętą już w 2008 r. Stworzył on w Niemczech i Europie sieć 69 miast reformacji, będących ważnymi miejscami dla historii i dnia dzisiejszego protestantyzmu. Obchody zakończą się 31 października 2017 r. serią ceremonii publicznych na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama