Komentarze 32
 • Gościu
  27.10.2017 17:28
  na jakiej zasadzie? urzędników państwowych obowiązuje neutralność wyznaniowa (art. 25 Konstytucji)
 • JAWA25
  27.10.2017 18:43
  "Polskimi luteranami byli (...) wielcy polscy literaci, poeci jak Jan Kochanowski czy Mikołaj Rej, którzy przecież uważani są dzisiaj za twórców współczesnej polszczyzny"
  Jakiej "współczesnej polszczyzny" ? Do zrozumienia Kochanowskiego, nie mówiąc o Reyu potrzebny jest słowniczek.
  Kiedy Kochanowski został luteraninem ?
  Rey zaś jak wiadomo był kalwinistą.
 • JAWA25
  27.10.2017 18:49
  Konfederacja Warszawska nie była dziełem Lutra.

  Luter nienawidził
  - Kopernika
  - Żydów
  - Słowian
  - "czarownic"
  - chłopów zbuntowanych przeciw uciskowi

  Czemu artykuł o tym milczy? Jest co świętować?
  • Savonarola
   01.11.2017 06:45
   Kosciol rzymski tak bardzo "kochal" Kopernika,ze jego dzielo znalazlo sie na indeksie ksiag zakazanych az do lat 20-tych XIX wieku,bo Rzym byl swiecie przekonany,ze BOG umiescil ziemie w centrum wszechswiata. Sam autor dziela o obrotach sfer niebieskich mial szczescie,ze umarl,bo swieta inkwizycja moglaby mu "pomoc" w przeniesieniu sie na tamten swiat. Dziesiec lat przed smiercia Mikolaja Kopernika meczenska smiercia na stosie zginal William Tyndale,za to,ze przetlumaczyl Biblie na jezyk angielski (sic!!!)
   • JAWA25
    01.11.2017 17:18
    to, że Kościół rzymski zakazał nauki Kopernika jest powszechnie znane, piszę o tym co jest mniej znane
 • P
  27.10.2017 20:40
  Kiedy Kochanowski został luteraninem?Ano pośmiertnie, dokładniej na czas obchodów 500 lecia de/re/formacji. Potem, miejmy nadzieję się nawróci - ups ten, tego w dobie ekumenizmu nie ma nawracania. No ale może po obchodach 500lecia, luteranie łaskawie go nam zwrócą oświadczając, że był jednak katolikiem. Bo inaczej będziemy w kropce i trzeba będzie na nowo napisać podręczniki historii.
 • Anna
  28.10.2017 08:18
  Bardzo podoba mi się fakt, ze Prezydent Andrzej Duda docenia jubileusz Reformacji - jakze wazny dla historii swiata. Mam nadzieję na więcej takich wydarzej, pokazujących, ze Prezydent jest dla wszystkich Polakow.
  • wer
   28.10.2017 09:11
   To hańba, żeby świętować rocznicę zaprzaństwa i herezji
  • gość
   28.10.2017 09:17
   Reformacja jest tak ważna dla świata, jak Rewolucja francuska.
  • gość3
   28.10.2017 09:17
   Jeśli świętuje się jubileusz Reformacji to znaczy, że niedługo będzie się obchodzić rocznicę powstania masonerii, czy nazizmu. A może nawet islamu?
  • nika
   28.10.2017 09:36
   A ja ciągle pozostaję przy przekonaniu, że Kościół założył Jezus przed dwoma tysiącami lat, a my - ludzie - tylko go ciągle dzielimy na różne odłamy. I nic innego przed 500 laty się nie stało. Luteran szanuję bardzo i w tym z Panem Prezydentem jesteśmy jednomyślni, ale te obchody dla mnie to jak świętowanie rocznicy rozwodu. Bolesne...
  • czesieks
   28.10.2017 23:35
   Pan Prezydent postępuje na zasadzie Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek, jak rzekła moja mama, natomiast w moich oczach coraz bardziej przypomina typowego świętoszka, co to nie opuści żadnej okazji by pokazać się przed ołtarzem, a potem niekoniecznie z Panem Bogiem. Z pewnością nie zagłosuję drugi raz na niego.
 • amato
  28.10.2017 18:58
  Duda ma serce pojemne jak Franciszek, każdą religię szanuje na równi albo i wyżej niż swoją
 • trydentina
  28.10.2017 23:00
  Brak słów..dziś świętuje reformację (Czytaj: wybuch herezji niszczącej Kościół) jutro zapali chanukowe świece z jakimś rabinem ,taki nasz multi-religijny prezydent, Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek.
  • Gość
   29.10.2017 12:51
   Możliwości są liczne, zawsze może obchodzić Ramadan. No i jeszcze święta hinduskie czy buddyjskie. Będzie trzeba w kolejnych wyborach wybrać katolika.
  • JAWA25
   30.10.2017 18:00
   Chanukę Andrzej Duda już świętował w Pałacu Prezydenckim http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,82,w-oknie-palacu-prezydenckiego-zaplona-swiece-chanukowe.html chociaż nie jest ona świętem państwowym a Konstytucja milczy o tym by judaizm (bądź cokolwiek innego) był wyznaniem urzędowym
   • Gość Marek
    31.10.2017 23:42
    A propos Konstytucji, to nie jest jakieś niezmienne prawo. Konkretne siły polityczne ją przegłosowały i to można zmienić. Jeżeli mówimy o bezstronności władz w sprawie religii to Prezydent w ogóle nie powinien brać udziału w spotkaniu na temat religii.
   • JAWA25
    01.11.2017 17:20
    Prezydent w ogóle nie powinien brać udziału w spotkaniu na temat religii - przecież to właśnie twierdzę
 • Gość Marek
  29.10.2017 16:03
  Trzeba rozdzielić dwie rzeczy: 1) samą reformację, oderwanie od Kościoła milionów ludzi, fałszywe nauki i inne negatywne skutki, negatywne z punktu widzenia wiary katolickiej i zbawienia ludzi; 2) konkretnych ludzi wyznających te fałszywe nauki, które powodują również często degradację moralną (protestanci nierzadko popierają homoseksualizm - nawet ich "starsi", nie maja we czci małżeństwa jako sakramentu, nieraz popierają aborcję). Świętować rocznicę smutnych wydarzeń jako coś radosnego jest jakąś wewnętrzną sprzecznością. Dlatego nie zazdroszczę Prezydentowi tej sytuacji. Możemy się ewentualnie zastanawiać, jak powinien on postąpić i co powiedzieć. Np. mógłby wysłać jakiegoś urzędnika, zamiast przychodzić osobiście. Urzędnik mógłby m.in. powiedzieć tak.: "Pan Prezydent jest świadomy obecności społeczności protestanckiej w naszym kraju, tradycyjnie katolickim. Społeczność ta nigdy nie podlegała represjom i mogła cieszyć się pewnymi, ujętymi w rozsądne ramy, wolnościami wyznawania swojej religii. Chociaż nie możemy ukrywać, że świętują Państwo bolesną dla nas, katolików, rocznicę, to jednak chcemy wyrazić nadzieję, że odmienność przekonań nie będzie przeszkodą w budowaniu naszego wspólnego państwa i działaniu dla dobra jego obywateli."
  • Godzilla
   29.10.2017 19:52
   Drogi Marku, ale "popłynąłeś" , naprawdę sadzisz, że prezydent tudzież jego przedstawiciel mógłby powiedzieć"dla nas, katolików (...)"? Przepraszam, jakich "nas"? Prezydent nie reprezentuje obywateli wyznania rzymskokatolickiego, ale jest prezydentem wszystkich Polaków, niezależnie od wyznania, a także i tych bezwyznaniowych / ateistów. Zupełnie nie rozumiem argumentacji, że skoro Duda prywatnie uczęszcza do KK, to również oficjalnie powinien odcinać się od uroczystości / świąt / ważnych wydarzeń obchodzonych przez Polaków innego wyznania.
   • Gosc Marek
    30.10.2017 22:55
    No dobrze, urzędnik mógłby powiedzieć "...bolesną dla katolickiej części społeczeństwa rocznicę...". Chodzi o to, że urzędnik, a nawet prezydent nie reprezentuje wszystkich w jednakowy sposób. Skoro wie, że wiara katolicka jest jedyną prawdziwą, ma obowiązek w granicach swoich możliwości stosować to przekonanie w działaniu. Taka była doktryna Kościoła w nauczaniu np. Grzegorza XVI w "Mirari Vos", a także pewne myśli są zawarte w "Quas Primas" Piusa XI. Taką doktrynę wprowadzał w Portugalii prezydent Salazar, nie bez pomocy Matki Bożej z Fatimy, której biskupi Portugalii poświęcili kraj. Może jeszcze dla przykładu, skoro prezydent reprezentuje wszystkich, to np. gangsterów czy płatnych zabójców także. On może ich nie tyle reprezentuje, co jest za nich odpowiedzialny i na mocy tej odpowiedzialności będzie popierał to, by zostali odpowiednio ukarani i to tak, by mieć szansę na nawrócenie i uniknięcie wiecznego potępienia, więc np. pozwoli, by odwiedzał ich w więzieniu kapłan, tym bardziej gdy np. zostaną skazani na karę śmierci. Ma chyba prawo być odpowiedzialnym za obywateli popełniających błędy i postępować tak, by zapewnić warunki, by te błędy zrozumieli, uznali i postępowali lepiej, a także by poznali jedyną prawdziwą wiarę katolicką..
   • JAWA25
    31.10.2017 19:48
    A co Salazar czy Portugalia ma do sprawy? W Polsce obowiązuje konstytucja której 25 artykuł nakazuje bezstronność władz w sprawie religii.
 • JAWA25
  29.10.2017 21:19
  w 1517 obowiązywał kalendarz juliański i obchody czegokolwiek wypadają 13 dni wcześniej
 • paulus
  29.10.2017 21:57
  .....a tu by trzeba zaplakac...boc to byl czysty wymyk co niektorych ...jasniepanow ,by swoich podwladnych ny sile na zgube zaciagnac....!!!!!,,,bo i nie mieli wyjscia.W dobie cywilizacji i znajomosci rzeczy ,nalezy im przecie wrocic do domu Pana z ktorego byli zmuszeni odejsc...czy nikt nie moze tego dojrzec.... kto jest z prawdy pragnie prawdy ...teskni za nia i wraca do niej ....niestety pad jatrzy dalej ..falszywymi interpretacjami...tak jak zapomnial o obietnicach przedwyborczych....przykro na to patrzec i sluchac...Szczesc Boze.
 • Paweł
  16.11.2017 22:17
  Wstyd i hańba. Nigdy więcej nie będę głosował na tego człowieka. Jakie jest motto życiowe A. Dudy? "Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek".
 • kamil
  16.12.2017 01:36
  Brawo!! Duch Święty działa w Kościele! Bardziej wzruszającym momentem było przewodnictwo nabożeństwo przez papieża Franciszka w luterańskiej katedrze w Lund wraz z arcybiskup ks. Antje Jackelen. Teolodzy katoliccy i ewangeliccy już dawno zrozumieli, że więcej nas łączy, niż nas dzieli.
 • Piotr
  28.04.2018 09:52
  Co za nieuk. Z Kochanowskiego zrobił protestanta.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.