Organ ten gromadzi niekatolickie Kościoły Europy.
72-letni duchowny zginął na dziedzińcu kościelnym, gdy wydawał pomoc mieszkańcom wsi.
Jednym z kosztów sojuszu tronu z ołtarzem jest „wygłuszony głos ekumenicznych podmiotów w sprawie niesprawiedliwej inwazji Federacji Rosyjskiej na ukraińską suwerenność” – wskazał Ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola. Bartłomiej I przemawiał wczoraj, 18 czerwca, na XVI Zgromadzeniu Ogólnym Konferencji Kościołów Europejskich. Podkreślił tam m.in., jak duch podziału, przybierając szaty obrony tradycji, potrafił doprowadzić aż do brutalnej napaści zbrojnej.
Papież Franciszek przyjął w piątek na audiencji przewodniczącego Wydziału Relacji Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego, metropolitę Antoniego - podała agencja ANSA. Jest on hierachą nr 2 w strukturach rosyjskiej Cerkwi prawosławnej. Do rozmowy doszło w dniu powrotu papieża do Watykanu ze szpitala.
Na 100-lecie zwołania pierwszego Kongresu Wszechprawosławnego w Konstantynopolu obecny patriarcha ekumeniczny, Bartłomiej I, wyraził się zdecydowanie w obronie niezależności ukraińskiego Kościoła.
„Wszelkie próby kwestionowania tej autokefalii podważyłyby pokój w Kościele prawosławnym”, podkreślił honorowy zwierzchnik prawosławia.
13 czerwca Synod Kościoła Polskokatolickiego w RP wybrał nowego zwierzchnika Kościoła i ordynariusza warszawskiego.
To kwestia najbardziej dzieląca dziś oba Kościoły.
Wspólna modlitwa w intencji powrotu do Gdańska tzw. skarbu Mariackiego połączyła katolików i ewangelików. Otwarto też wystawę prezentującą zabytkowe paramenty, które powrócą do Gdańska najpewniej już w 2025 r.
Nieznani bliżej hakerzy włamali się na stronę internetową patriarchy moskiewskiego i całej Rusi z hasłami wspierającymi kontrnatarcie Ukraińskich Sił Zbrojnych przeciw Rosji i z tekstem modlitwy w tej intencji w języku ukraińskim, kończącej się słowami "Chwała Ukrainie!".