Marzę, że kiedyś zdarzy się cud i uda się nam – różnie wyznającym swoją wiarę uczniom wspólnego Pana i Zbawiciela – zbliżyć do jedności.
Na początku ekumenicznej drogi była euforia. Teraz ekumeniczne nadzieje są bardziej realne i rzeczowe – uważa ks. Jerzy Tofiluk z Kościoła prawosławnego
Jeśli współczesna Europa każe Chrystusowi opuścić jej salon i wyjść za drzwi, to Kościoły powinny wspólnym głosem upominać się o Chrystusa – mówi o. prof. Celestyn Napiórkowski w rozmowie o dzisiejszych ekumenicznych oczekiwaniach.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan obchodzi 100. urodziny.
Jakiej jedności chce od nas Bóg? Tylko On wie. Musimy wierzyć, że Duch Święty podpowie nam kiedy i na jakich warunkach. Póki co musimy dołożyć wszelkich starań, by ten dzień przygotować. Bo podziały wśród uczniów Chrystusa są zgorszeniem dla tych, którzy Go nie znają.
List Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski na stulecie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia 2008)
Program 100. Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan w 2008 roku w różnych częściach Polski
Burzyć jest łatwo. Odbudować jedność podzielonego Kościoła to zadanie, które przekracza ludzkie siły. Bez cudu Bożej łaski potkniemy się o byle przeszkodę. Dlatego trzeba nam modlitwy. By ten, który wszystkich nas chce zjednoczyć z sobą pomógł nam odbudować widzialną jedność Kościoła.
Wprowadzenie w zagadnienie ekumenizmu w Południowej Afryce rozpoczyna się ogólną refleksją nad stosunkami między Kościołami i wspólnotami chrześcijańskimi w tym kraju, a później skupia się na miejscowości Umlazi - położonej niedaleko Durbanu i zamieszkanej przez czarnoskórą ludność. Stąd właśnie pochodzą materiały na tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
D - duchowny L - lektor W - wszyscy wierni