Do nie ograniczania prawa religii do swobodnego głoszenia tradycyjnych wartości moralnych wezwali członkowie delegacji rosyjskiego prawosławia na forum Rady Europy dotyczącym wymiaru religijnego i dialogu międzykulturowego.
Nie sprawdziły się pesymistyczne prognozy dotyczące papieskiej podróży do Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy odbierają Benedykta XVI bardzo pozytywnie. Tłumy ludzi wyszły na ulice, aby opowiedzieć się w ten sposób za wiarą – stwierdził w wywiadzie dla Radia Watykańskiego zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej, abp Rowan Williams.
Kościoły nie chcą angażować się w politykę, lecz dawać świadectwo w życiu publicznym – powiedział zwierzchnik Kościoła anglikańskiego, arcybiskup Rowan Williams. Arcybiskup Canterbury przemawiał 17 września w obecności Benedykta XVI w swojej rezydencji w Londynie.
Módlmy się razem o dar jedności wśród wyznawców Chrystusa i odnówmy naszą determinację w dążeniu do niej – prosił Benedykt XVI podczas spotkania z arcybiskupem Canterbury i innymi biskupami Kościoła Anglii w londyńskim pałacu Lambeth, będącym główną siedzibą Kościoła anglikańskiego
Z płomiennym apelem o „odnowienie determinacji” w dążeniu do jedności chrześcijan zwrócił się Benedykt XVI do biskupów Kościoła anglikańskiego.
Udział w nieszporach ekumenicznych w Opactwie Westminsterskim w Londynie to główny punkt drugiego dnia wizyty Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii. Papież poprowadzi je z honorowym zwierzchnikiem Kościoła anglikańskiego, arcybiskupem Rowanem Williamsem.
W Wielkiej Brytanii dochodzi do głosu agresywny ateizm – uważa były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kardynał Walter Kasper. Hierarcha weźmie udział w zbiżającej się pielgrzymce Benedykta XVI na Wyspy Brytyjskie.
O krzyżu jako znaku zwycięstwa nad śmiercią, nadziei i łaski rozmawiali: metropolita katowicki abp Damian Zimoń i ks. Jan Ostryk, biskup diecezji zachodniej Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego. Spotkanie odbyło się 13 września w ramach „Dyskusji dwóch ambon” u dominikanów w Lublinie.
Świątynie i monastery są znakiem rosnącej siły Rosji, pochodzącej z odrodzenia prawosławia w duszach jej obywateli. Tak uważa patriarcha Cyryl, który nawiedził odbudowane po sowieckich zniszczeniach monastery w okręgu jarosławskim w Rybińsku, Dawidowie, Tołgsku, Jarosławiu.
Kardynał Lubomyr Huzar, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, zaapelował w poniedziałek do władz o równe traktowanie wszystkich Kościołów i wyznań na Ukrainie. Powodem apelu są problemy z budową świątyni dla grekokatolików w Odessie.