Pielgrzymka Benedykta XVI jest na półmetku i można powiedzieć, że już teraz udała się Papieżowi rzecz niezwykła. Pomimo rozbieżnych interesów i oczekiwań różnych partnerów Papieża, wszyscy głośno podkreślają, że są z pielgrzymki bardzo zadowoleni.
"Oto jak dobrze i jak miło, gdy bracia mieszkają razem" (Ps 133,1) Wasza Świątobliwość, Jestem głęboko wdzięczny za braterskie powitanie skierowane do mnie osobiście przez Waszą Świątobliwość i przez Święty Synod Patriarchatu Ekumenicznego. Zachowam to na zawsze w swojej pamięci. Dziękuję Panu za łaskę tego spotkania, tak bardzo pełnego prawdziwej dobrej woli i znaczenia kościelnego.
Z głębokim uczuciem, szczerą radością i satysfakcją witamy Cię w świętym i historycznym mieście Stambuł. Miasto to było znane z przebogatego dziedzictwa rozwoju Kościoła w ciągu wieków. Tutaj "Pierwszy Powołany" - św. Andrzej Apostoł założył Kościół i ustanowił pierwszego biskupa. Tu cesarz "Równy Apostołom", św. Konstantyn Wielki, ustanowił Nowy Rzym.
Stambuł, drugi dzień wizyty Benedykta XVI w Turcji. Ze sporym opóźnieniem Benedykt XVI przybył do leżącej nad zatoką dzielnicy Fanar, gdzie znajduje się siedziba Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola.
W Kalkucie zakończyło się 9 października pięciodniowe spotkanie zorganizowane przez wspólnotę z Taizé. Azjatycka "Pielgrzymka Zaufania" zgromadziła kilkanaście tysięcy młodych z Indii i innych krajów Azji oraz z 35 krajów Europy.
Obradująca w Korei Światowa Konferencja Metodystów jednogłośnie przyjęła wspólną deklarację na temat nauki o usprawiedliwieniu, którą przed 7 laty podpisali w Augsburgu katolicy i luteranie. Uroczystego aktu dokonano 23 lipca podczas nabożeństwa słowa Bożego w Seulu, z udziałem kard. Waltera Kaspera oraz generalnego sekretarza Światowej Federacji Luterańskiej, pastora Ismaela Noko.
Zapoczątkowane pod koniec lat 60. wizyty przedstawicieli Watykanu w Konstantynopolu, w listopadzie, kiedy Kościół prawosławny czci św. Andrzeja, i delegacji patriarchatu ekumenicznego w Rzymie 29 czerwca, stały się już tradycją oraz wyrazem szczególnej więzi, łączącej siostrzane Kościoły.
Wizyty przedstawicieli patriarchatu ekumenicznego w Rzymie z okazji uroczystości świętych Piotra i Pawła mają już swoją tradycję. Warto przypomnieć, co dwa lata temu, w roku 2004 po takiej wizycie powiedział patriarcha Bartłomiej I.
Podczas swojej pierwszej zagranicznej pielgrzymki - do ojczyzny Jana Pawła II - Ojciec Święty Benedykt XVI spotka się z przedstawicielami niekatolickich Kościołów chrześcijańskich, zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.