Ponad 30 stron poświęcono Janowi Pawłowi II w najnowszym, XXIV tomie Encyklopedii Prawosławnej, wydawanej od 10 lat przez Ośrodek Kościelno-Naukowy „Encyklopedia Prawosławna” w Rosji.
Na Uniwersytecie Warszawskim zakończyła się 8 grudnia trzydniowa IX międzynarodowa sesja kaukazologiczna im. św. Grzegorza Peradzego.
Podobnie jak w roku ubiegłym tytuł „Człowieka Roku” w kategorii „Religia” otrzymał patriarcha moskiewski i Wszechrusi Cyryl. Wyróżnieniem tym, ustanowionym i przyznawanym przez Rosyjski Instytut Biograficzny, nagrodzono go „za wybitny wkład w duchowe odrodzenie Rosji”.
Uroczystości Bożego Narodzenia oraz ich orędzie mają charakter uniwersalny i są bliskie nie tylko chrześcijanom, ale także ludziom innych wyznań – stwierdził arcybiskup Canterbury, dr Rowan Williams.
Danuta Baszkowska – znana działaczka ekumeniczna i charytatywna – została laureatką nagrody Świętego Brata Alberta – Adama Chmielowskiego. Jury pod przewodnictwem jezuity ojca Wacława Oszajcy wyróżniło ją za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ekumenizmu.
Ten film pozwala odkryć niesamowite przesłanie życia Etty Hillesum, młodej Żydówki z Holandii, która, w czasie tragicznych dla Europy lat 1940 - 1943 ukazuje swoje doświadczenie duchowe - wstrząsające i głębokie
W ciemnym tunelu kryzysu, w którym ostatnio znalazł się ekumenizm, nareszcie zapaliło się światełko.
Myśląc o czwartym przykazaniu, powinniśmy uświadamiać sobie, że Bóg ma "upodobanie" w tym, że człowiek czci ojca i matkę. A czy rodzice mogą stawać na drodze posłuszeństwa Bogu?
Anglikański biskup Londynu, Richard Chartres wyraził sprzeciw wobec możliwości korzystania przez wiernych wstępujących do Ordynariatu Personalnego ze świątyń anglikańskich (do których dotychczas uczęszczali i które wspierali) z chwilą utworzenia tej struktury kościelnej.
Wraz z braćmi mnichami, Christian de Chergé pragnął być "modlącym się pośród modlących się", wśród sąsiadów i przyjaciół muzułmanów, z którymi dzielili codzienność.