Ten film pozwala odkryć niesamowite przesłanie życia Etty Hillesum, młodej Żydówki z Holandii, która, w czasie tragicznych dla Europy lat 1940 - 1943 ukazuje swoje doświadczenie duchowe - wstrząsające i głębokie
O filmie:
„Pomogę Ci, Boże, nie zgasnąć we mnie. Wydajesz się być raczej niezdolny do zmiany sytuacji nierozerwalnie związanej z tym życiem. Coraz jaśniej widzę, że nie możesz nam pomóc, ale że to my mamy pomagać Tobie i bronić aż do końca mieszkania, które chroni Twoją obecność w nas.”
Ten film wyprodukowany przez wspólnotę Chemin Neuf w ramach misji Net For God (Co to jest Net for God? - zobacz TUTAJ) pozwala nam odkryć niesamowite przesłanie życia Etty Hillesum, młodej Żydówki z Holandii, która, w czasie tragicznych dla Europy lat 1940 - 1943 ukazuje nam swoje doświadczenie duchowe, doświadczenie wstrząsające i głębokie!
Net For God Etta Hillesum W momencie, gdy zdaje sobie sprawę, że jej los będzie losem żydowskich ofiar nazistowskiego prześladowania, które sama nazywa prześladowaniem „w formie totalitarnej, zorganizowanym w skali masowej, obejmującym całą Europę”, Etty staje się świadkiem wspaniałego odkrycia: odkrycia obecności Boga w najintymniejszej głębi swojej istoty! Odkrycie to jest tym bardziej wiarygodne, że nic w dotychczasowym życiu Etty do niego nie przygotowywało: nie otrzymała ona żadnej formacji religijnej; jej przesłanie przekazywane jest poza jakimkolwiek sformalizowaniem dogmatycznym i instytucyjnym.
Jako pisarka o autentycznej i ujmującej oryginalności, Etty pisze przez dwa lata, od 8 marca 1941, dziennik swojej drogi duchowej. Obszerne fragmenty i część jej korespondencji zostały opublikowane i przetłumaczone na 14 języków, począwszy od publikacji w latach 80, pod tytułem: Une vie bouleversée [tłumaczenie polskiej publikacji: Przerwane życie].
Pisma te odkrywają przed nami jej ewolucję, która stopniowo prowadzi ją do opuszczenia życia dosyć chaotycznego, ku życiu zjednoczonemu z Bogiem i do daru z siebie samej. Ponieważ zrozumiała, że miłość jest "jedynym rozwiązaniem", to w momencie, gdy nazistowscy okupanci umieszczają Żydów z Holandii w obozie Westerbork, przed ich deportacją do Auschwitz, nie ukrywa się, ani nie ucieka, lecz wybiera wyjazd do obozu śmierci, aby przynieść ulgę w rozpaczy wszystkim tym nieszczęśliwcom : pragnie "być balsamem na tylu ranach" i "towarzyszyć Bogu w tych ciemnościach".
Wraz z całą swoją rodziną i setkami innych Żydów, 15 września 1943, zostaje wyznaczona do zajęcia miejsca w strasznym Transporcie do Auschwitz. Umiera tam 30 listopada 1943. Ma 29 lat.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
"Zabili ich na różne sposoby. Są wszystkie dowody na to, jak ich torturowali."