Uroczystości Bożego Narodzenia oraz ich orędzie mają charakter uniwersalny i są bliskie nie tylko chrześcijanom, ale także ludziom innych wyznań – stwierdził arcybiskup Canterbury, dr Rowan Williams.
Duchowy zwierzchnik anglikanów zdecydowanie skrytykował postulaty środowisk „poprawnych politycznie”, by odrzeć te Święta z ich chrześcijańskiego charakteru i zakazać w szkołach śpiewania kolęd, czy organizowania jasełek.
Arcybiskup Canterbury zauważył, że Boże Narodzenie jest jednym z najważniejszych europejskich „produktów eksportowych”. Świętego Mikołaja z reniferem można spotkać zarówno w Szanghaju jak w Dar es Salam – zażartował, dodając nieco poważniej, że opowieść o Bożym Narodzeniu jest także otaczana niezwykłą czcią w krajach niechrześcijańskich. „Podejmowane w Wielkiej Brytanii nudne doroczne próby ludzi myślących „poprawnie”, by zakazać czy zniechęcić do jasełek bądź publicznego śpiewania kolęd, wypływające z wrażliwości na ponoć delikatne sumienia wyznawców innych religii nie dostrzegają, że większość wyznawców innych religii i kultur lubi opowieść o Bożym Narodzeniu i szanuje jej przesłanie” – stwierdził abp Williams.
Podkreślił, że historia bezbronnej miłości, nawet jeśli w ciągu wieków została udrapowana różnymi kostiumami dotyka kwestii uniwersalnych. Przypomniał, że jeden z najlepszych i najbardziej wrażliwych filmów na temat Bożego Narodzenia został zrealizowany ostatnio przez irańską muzułmańską wytwórnię filmową.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.