Spotkanie Taizé lekiem na ekstremizm

Katolicki arcybiskup Berlina, Rainer Woelki uważa, że 34. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane na przełomie roku w stolicy Niemiec przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé, będzie „wyraźnym odrzuceniem” prawicowego ekstremizmu.

„Neonazizm i inne idee o zabarwieniu nacjonalistycznym nie pasują do spotkania młodych, którego będziemy gospodarzami” – powiedział abp Woelki 1 grudnia w rozmowie z dziennikarzami w Berlinie. Spotkanie wypełnione modlitwą i śpiewem, to deklaracja na rzecz Europy „większa, niż przeżywany obecnie europejski kryzys” – stwierdził arcybiskup Berlina.

Wspólnota z Taizé oczekuje, że na przełomie roku do Berlina przybędzie ok. 30 tys. młodych ludzi z całej Europy. AbpWoelki wspólnie z przedstawicielką Kościoła ewangelickiego Friederike von Kirchbach i sekretarzem ds. kultury w Senacie Berlina, Andre Schmitzem, zaapelowali do mieszkańców stolicy Niemiec oraz okolic o przygotowanie noclegów dla młodych gości. Wspólnota z Taizé poszukuje jeszcze 13 tys. kwater i jak przypomina, „potrzebne są tylko dwa metry kwadratowe na śpiwór i karimatę”. Organizatorzy mają nadzieję, że młodzi uczestnicy „pielgrzymki zaufania”, podobnie jak w minionych latach i tym razem znajdą schronienie w prywatnych domach.

Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w dniach od 28 grudnia 2011 do 1 stycznia 2012 r. m.in. we wspólnotach parafialnych i w hali targów. W programie są też wizyty w instytucjach i urzędach. Planowane są m.in. spotkania z posłami do Bundestagu oraz z przedstawicielami islamu w najbardziej znanym meczecie w Berlinie, a także z przedstawicielami judaizmu w Muzeum Żydowskim. Takie spotkania mają zachęcić uczestników do angażowania się w ich własnych krajach w „drogę zaufania”, zgodnie z hasłem spotkań Taizé.

Andre Schmitz podziękował w imieniu władz Berlina Wspólnocie z Taizé za chęć zorganizowania Europejskiego Spotkania Młodych w stolicy Niemiec. Wyraził nadzieję, że uczestnicy będą mieli okazję „poznać również krajobraz kulturalny Berlina”. Jednocześnie poinformował, że władze landu Berlina wyasygnują na spotkanie Taizé 200 tys. euro, które pochodzą z zakładów Lotto.

Również ewangelicka duchowna z Berlina, Friederike von Kirchbach, wyraziła radość ze zbliżającego się spotkania – „wielkiego święta ponad granicami wyznaniowymi” i podkreśliła, że modlitwy i pieśni z Taizé są już stałym elementem nabożeństw.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama