Bezbożne społeczeństwo to zbiór atomów

Duchowy zwierzchnik Kościoła anglikańskiego, arcybiskup Canterbury Rowan Williams zaapelował w niedzielę o odbudowę więzów społecznych pojmowanych jako układ wzajemnych zobowiązań.

"Najbardziej palące pytanie, w obliczu którego stoimy, dotyczy tego, kim jesteśmy jako społeczeństwo i dokąd zmierzamy w sytuacji, gdy więzy zostały zerwane, a zaufanie nadużyte i stracone" - powiedział w homilii wygłoszonej w katedrze Canterbury.

"Bez względu na to, czy mamy do czynienia z uczestnikami zamieszek bezmyślnie podpalającymi sklepik służący lokalnej społeczności, czy ze spekulantem obojętnym na to, kto płaci końcowy rachunek za jego zachłanne nabytki w wirtualnej rzeczywistości świata finansów, mamy do czynienia z atomami wirującymi z dala od siebie w ciemności" - zaznaczył.

Arcybiskup Canterbury, który na początku grudnia sugerował, że Jezus byłby jednym z uczestników ruchu Okupuj Londyńską Giełdę (na wzór Okupuj Wall Street w Nowym Jorku), prowadzacego protest pod katedrą Św. Pawła w Londynie, przypomniał, że łamanie bożych przykazań narusza także stosunki międzyludzkie, oparte na zaufaniu. Postrzeganie wykroczeń przeciwko Bogu jako krzywdy wyrządzanej bliźniemu winno prowadzić do pojednania i zadośćuczynienia - zaznaczył.

Wezwał, by nie budować życia na samolubstwie i strachu.

W sierpniu 2011 roku w Londynie i innych miastach Anglii doszło do rozruchów ulicznych połączonych z grabieżą mienia na dużą skalę. Wielka Brytania wciąż boryka się ze skutkami załamania systemu finansowego z lat 2008-09, którego ratowanie obciąża ogół podatników.

Drugi w hierarchii Kościoła anglikańskiego abp Yorku John Sentamu zachęcał wiernych, by traktowali bliźnich z szacunkiem, jako ludzi takich samych, jak oni sami, i potępił nieokiełznaną konsumpcję, obsesję na tle dóbr materialnych, chciwość, egoizm i nierówność.

Prymas kościoła katolickiego Anglii i Walii abp Westminsteru Vincent Nichols przeciwstawił niepewną perspektywą oferowaną przez doczesny świat niewzruszonej nadziei stwarzanej przez "dobrą nowinę": "Żyjemy w świecie, w którym perspektywy na przyszłość, w sensie tego, co świat ma do zaoferowania, są wyraźnie chwiejne. Niewzruszona nadzieja jest tylko w naszym Zbawicielu" - zaznaczył.

Abp Nichols potępił wysiedlanie Palestyńczyków mieszkających na terenach okupowanych przez Izrael. Modlił się za 50 rodzin z parafii Beit Dżala na zachodnim brzegu Jordanu, broniących z użyciem dostępnej im drogi prawnej ziemi, na której władze Izraela chcą wybudować mur bezpieczeństwa.

Tematem świątecznego przesłania Elżbiety II, tytularnego zwierzchnika państwowego Kościoła anglikańskiego jest rola i znaczenie rodziny.

«« | « | 1 | » | »»