Rocznica intronizacji patriarchy

Dzisiaj mija trzecia rocznica intronizacji patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla. Z tej okazji odprawił on uroczystą liturgię eucharystyczną w soborze katedralnym Chrystusa Zbawiciela. Natomiast jutro w sali tronowej tej świątyni wydane zostanie uroczyste przyjęcie.

Trzy lata temu w końcu stycznia głosami trzech czwartych członków Lokalnego Soboru rosyjskiego prawosławia Cyryl przejął tron patriarszy po zmarłym poprzedniku Aleksym II.

Wielu obserwatorów życia religijnego w Rosji podkreśla jego zasługi w umocnieniu pozycji prawosławia w społeczeństwie i państwie dzięki utworzeniu nowych struktur synodalnych, nowych diecezji, zintensyfikowaniu dialogu z władzami.

Patriarcha jest bardzo aktywny, czasami, jak sam mówi, musi przeczytać trzysta stron dokumentów dziennie, odebrać dziesiątki telefonów, spotkać się z różnymi osobami. W opinii współpracowników intensywnie pracuje i nie ma dnia wolnego. Jednym z priorytetów Cyryla było umocnienie jedności patriarchatu moskiewskiego z Kościołami lokalnymi rosyjskiego prawosławia w byłych republikach radzieckich. Dlatego wysunął on ponownie ideę Świętej Rusi, która wykracza poza ramy Rosji.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.