Prawosławni tradycji rosyjskiej na zachodzie Europy przeciw wojnie

W specjalnej deklaracji przedstawiciele władzy pasterskiej ponowili apel do patriarchy Cyryla o wystąpienie przeciw wojnie na Ukrainie.

„Zauważamy głębokie zagubienie w większości naszych wspólnot, które nie pragną włączać się w nic innego, jak w dążenie do pokoju w imię Ewangelii” – stwierdziło arcybiskupstwo Europy Zachodniej Kościoła prawosławnego tradycji rosyjskiej. W specjalnej deklaracji ci przedstawiciele władzy pasterskiej ponowili apel do patriarchy Cyryla o wystąpienie przeciw wojnie na Ukrainie. Swoją konsternację i prośby o wezwanie do zaprzestania walk wyrażali od samego początku konfliktu.

Dokument podpisał metropolita Jean de Doubna oraz biskupi Syméon de Domodedovo i Elisée de Reoutov. Wydano go w imieniu wszystkich członków Rady diecezjalnej. W tekście podkreśla się, że wielu prawosławnych wiernych z Europy Zachodniej pochodzi albo z Rosji, albo z Ukrainy i obie te grupy cierpią w wyniku okrutnej sytuacji. Tamtejsi hierarchowie wezwali więc Cyryla, aby mocą patriarszego autorytetu zachęcił do pokoju, namawiając władze w Moskwie do zakończenia konfliktu.

«« | « | 1 | » | »»