Nowy prawosławny święty

Rosyjski Kościół Prawosławny (RKP) ogłosił 4 lutego br. świętym Alexandra Schmorella (1917-43), współzałożyciela „Białej róży” – grupy antyhitlerowskiego ruchu oporu w Niemczech. Pochodzący z niemiecko-rosyjskiej rodziny student medycyny został stracony 13 lipca 1943 r. w Monachium.

Wczoraj podczas liturgii w cerkwi RKP w Monachium z udziałem metropolitów, arcybiskupów i biskupów z Niemiec, Rosji, USA i Ukrainy wniesiono ikonę z wizerunkiem „nowego męczennika”. Dzisiaj ku jego czci odprawiono Świętą Liturgię.

Prawosławni mieszkańcy stolicy Bawarii od lat czcili pamięć Alexandra Schmorella. Jego grób znajduje się na cmentarzu "Am Perlacher Forst" położonym niedaleko miejsca, gdzie został stracony oraz cerkwi RKP w Monachium.

Schmorell urodził się w 1917 r. w rosyjskim Orenburgu, ale już w 1921 r. jego rodzina wyemigrowała do Monachium. W latach narodowego socjalizmu w Niemczech odgrywał kluczową rolę w ruchu oporu. Latem 1942 r. i w lutym 1943 r. wraz z Hansem Schollem i jego siostrą Sophie oraz kilkoma innymi członkami „Białej róży” kolportowali ulotki, w których wzywali ludność do biernego oporu przeciwko hitlerowcom.

Oskarżony o zdradę stanu Schmorell został skazany przez nazistowski wymiar sprawiedliwości i stracony 13 lipca 1943 r. w Monachium. Rosyjski Kościół Prawosławny uznał jego męczeństwo w 2008 r.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.