Abp Rowan Williams na Monte Cassino

Wizytę w Rzymie zakończył prymas wspólnoty anglikańskiej. Ostatnim punktem programu czterodniowej podróży było opactwo na Monte Cassino. Abp Rowan Williams przedstawił tam własną wizję jedności chrześcijan.

Wychodzi ona od przekonania, że żadne z wyznań chrześcijańskich nie posiada pełnej prawdy na temat Ewangelii. Wszyscy chrześcijanie powinni się natomiast nawzajem uzupełniać.

„Choć sam podział Kościoła jest owocem grzesznych i często politycznych decyzji, to jednak Opatrzność potrafiła to wykorzystać w taki sposób, abyśmy dziś mogli być dla siebie darem” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Williams. Ekumeniczną podróż rozpoczął on od audiencji u Benedykta XVI, ale z Papieżem, jak przyznał, o ekumenizmie nie rozmawiał wcale. „Cenimy sobie aktualny stan wzajemnych relacji” – podkreśla arcybiskup Canterbury.

„Była to bardzo prywatna rozmowa. Rozmawialiśmy o sytuacji na Bliskim Wschodzie i o tym, jak Kościoły na nią reagują. Wszyscy jesteśmy tym bardzo przejęci, zawiedzeni i niespokojni o przyszłość. Mówiliśmy też o Synodzie Biskupów o nowej ewangelizacji, który odbędzie się jesienią. Zostałem na ten synod zaproszony i bardzo to sobie cenię. Przedstawię teologiczną refleksję na temat misji i ewangelizacji. Jest to znak, że możemy ze sobą współpracować w ewangelizacji Europy. Dzieło to będzie skazane na porażkę, jeśli któryś z Kościołów chciałby to robić w pojedynkę, gdyby uważał, że on sam zna na to sposób. Nie ma jednego sposobu na ewangelizację w chrześcijańskich niegdyś krajach. Potrzebujemy wszelkich i jak najgłębszych zasobów”.

«« | « | 1 | » | »»