Papua: ŚRK o naruszaniu praw człowieka

Systematyczne naruszanie praw człowieka w Papui Indonezyjskiej zarzuca rządowi w Dżakarcie Światowa Rada Kościołów.

W dokumencie opublikowanym przez ruch na rzecz dialogu międzyreligijnego „Interfidei” organizacja ta wezwała rząd Indonezji do podjęcia niezbędnych środków w celu zdemilitaryzownia tego regionu, zwolnienia więźniów politycznych i odwołania zakazu organizowania manifestacji, nawet pokojowych.

Liderzy Światowej Rady Kościołów wspierają protesty Papuasów przeciwko utrzymującemu się zacofaniu tego regionu, paradoksalnie bardzo bogatego w surowce. Sprzeciw budzi zwłaszcza brak dostępu do powszechnej opieki zdrowotnej i podstawowej edukacji, a także degradacja środowiska naturalnego. Poważnym problemem jest również ogromny brak zatrudnienia dla ludności tubylczej.

Jak przypomina agencja AsiaNews, ta dawna kolonia holenderska, zaanektowana przez Indonezję, otrzymała w 2001 r. specjalną autonomię przysługującą lokalnym prowincjom, która praktycznie nigdy nie została zastosowana wobec ludności tubylczej, co powoduje nadal niesprawiedliwe różnice w jej traktowaniu przez władze.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.