Zmarł papież Aleksandrii

Zmarł patriarcha egipskiej Aleksandrii Szenuda III, stojący na czele Kościoła koptyjskiego.

Miał 89 lat. Egipska telewizja państwowa, która podała tę informację, nie sprecyzowała przyczyny jego śmierci, jednak wiadomo, że patriarcha chorował od dłuższego czasu na serce. Kościołowi koptyjskiemu przewodniczył od 1971 roku, był przywódcą największej społeczności chrześcijańskiej w krajach zdominowanych przez muzułmanów.

Szenuda III jako 117. patriarcha Kościoła koptyjskiego aktywnie sprzeciwiał się muzułmańskim prześladowaniom chrześcijan w Egipcie. Za czasów prezydenta Anwara Sadata, kościół koptyjski był represjonowany, a sam Szenuda został odosobniony na 3,5 roku w pustynnym klasztorze. Uwolnił go następca Sadata Hosni Mubarak, w którym część koptów widziało obrońcę przed muzułmańską większością, dopuszczajacą się na chrześcijanach prześladowań i morderstw.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.