Egipt po śmierci patriarchy

Świat chrześcijański stracił jednego z najlepszych i wzorowych przywódców religijnych – napisał kard. Pétera Erdõ w telegramie kondolencyjnym po śmierci koptyjskiego patriarchy Szenudy III.

W imieniu przewodniczących konferencji episkopatów Europy zapewnił on o modlitwie za całą wspólnotę chrześcijańską w Egipcie dotkniętą śmiercią patriarchy.
Wielkim orędownikiem współpracy chrześcijańsko-muzułmańskiej nazwał zmarłego w dniu 17 marca Szemudem III przewodniczący Światowej Rady Kościołów. Pastor Olav Fyske Tveit dodał, że jego inicjatywy na polu dialogu międzyreligijnego były bardzo istotnym wkładem w jedność wszystkich Egipcjan. W podobnym duchu wypowiedział się przedstawiciel sunnickiego uniwersytetu Al-Azhar.

Do Kairu płyną kondolencje z całego świata. Poza Benedyktem XVI, telegramy przesłali także inni przywódcy religijni i polityczni. Barack Obama nazwał Szenudę III „adwokatem tolerancji i dialogu”. Natomiast Izrael docenia jego wkład w braterstwo i współistnienie wyznaniowe w Egipcie, a Iran w działania na rzecz sprawiedliwości i pokoju.

W koptyjskiej katedrze w Kairze ogromne tłumy chrześcijan oddają hołd zmarłemu patriarsze, a w całym kraju ludzie gromadzą się na specjalnych modlitwach. Pogrzeb koptyjskiego hierarchy odbędzie się jutro. Wojskowy rząd dał egipskim chrześcijanom trzy dni urlopu i dokłada wszelkich starań, by uroczystości odbyły się godnie i bezpiecznie. Wielotysięczny tłum żałobników stratował już trzy osoby stojące w kolejce do katedry. Kolejka ma ponad kilometr długości i stoi w niej kilkadziesiąt tysięcy Koptów. Na lotnisku w Kairze lądują pielgrzymi z diaspory koptyjskiej, by wziąć udział w pogrzebie drogiego patriarchy.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • lolek
  19.03.2012 20:45
  Szlachetny człowiek, wierny świadek Chrystusa poszedł do nieba. Żal tylko tzw. katolików, że nie chcą naśladować Koptów w miłości do swojego Papieża.
 • ks. Marcin Sobiech
  19.03.2012 23:11
  dziś modliłem się za zmarłego Papieża Szemudę z swoimi studentami, wspaniały, wielki człowiek. Requiescat in pacem
 • x. MS
  20.03.2012 16:08
  Żeby tylko ten żal nie przysłonił nam faktu, że wspónota, na czele której stał Szenuda znajduje się w stanie schizmy wobec Kościoła Katolickiego - jedynego Kościoła Chrystusowego.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.