Od 13 kwietnia do 13 maja w katedrze w Trewirze na zachodzie Niemiec trwać będzie wystawienie Świętej Tuniki Chrystusa, o którą – zgodnie z przekazem Ewangelii – rzymscy żołnierze rzucili los na Golgocie.
W tym czasie najstarsza niemiecka diecezja spodziewa się ponad pół miliona pielgrzymów. Tegoroczne uroczystości odbędą się w 500. rocznicę pierwszego publicznego wystawienia Świętej Tuniki w 1512 r.
Tym razem na pielgrzymkę do Trewiru zaproszeni są „wierni i poszukujący, ciekawscy i wątpiący, starzy i młodzi z całego świata” – tak nadchodzące uroczystości określił miejscowy biskup Stephan Ackermann. Przez miesiąc wokół świętej Tuniki, wystawionej w najstarszej niemieckiej katedrze, organizowane będą liczne nabożeństwa. W całym mieście pielgrzymi będą mogli liczyć na chwile modlitwy, prowadzone m.in. przez takie wspólnoty jak Arka, Chemin Neuf czy Wspólnotę z Taizè, a także program kulturalny zawierający musicale, koncerty muzyki sakralnej, projekcje filmowe i przedstawienia teatralne.
Wystawienie Świętej Tuniki (Heilig-Rock-Wallfahrt) pierwszy raz będzie miało akcenty ekumeniczne. Nie rozdarta przez żołnierzy, przywieziona do Trewiru z Ziemi Świętej przez cesarzową Helenę Tunika od stuleci uważana jest za symbol jedności chrześcijan. Bp Ackermann wystosował zaproszenie do innych wyznań chrześcijańskich zaznaczając, że chodzi nie tylko o Tunikę, ale o spotkanie z Chrystusem. Jego zaproszenie przyjęła m.in. Konferencja Episkopatu Prawosławnego w Niemczech a także – mimo dystansu do kultu relikwii - Rada Kościołów Ewangelickich. Tym samym 5 maja przewidziany jest w Trewirze ekumeniczny dzień przy wystawionej Świętej Tunice.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.