Anglia: Edukacja religijna nadal atrakcyjna

O roli nauczania religii w brytyjskim systemie oświatowym dyskutują przedstawiciele angielskich szkół i uczelni wyznaniowych. Spotkanie zorganizowano w Bishopthorpe w Anglii.

Jednym z uczestników jest abp John Sentamu, który podkreślił, że wspólnota anglikańska odgrywa zasadniczą rolę w edukacji współczesnych Brytyjczyków.

Arcybiskup Yorku przypomniał, że ze szkół prowadzonych przez Kościół anglikański korzysta co roku ponad milion dzieci. W jego przekonaniu błędne jest skupianie się w edukacji na sukcesach przy zdawaniu egzaminów. Podobnie wychowanie młodych nie polega na produkcji wykwalifikowanych pracowników dla przemysłu i handlu. Zdaniem pochodzącego z Ugandy duchownego szkoła ma mobilizować młodych, by pragnęli zmieniać społeczności, w których żyją. Uczelnie mają być kuźnią młodych liderów społecznych, którzy zaangażują się w poprawę losu innych. W przekonaniu anglikańskiego hierarchy inspiracją do takich postaw jest nauczanie religii. „Przedmiot ten bowiem kształtuje i tworzy kulturę, o czym mówiłem w ubiegłym roku w Izbie Lordów – przypomniał abp Sentamu. – Religia wobec przedmiotów praktycznych nie jest przedmiotem pobocznym”.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.