Rosja: Brońmy prawosławia!

O obronę ważnych dla chrześcijaństwa wartości zaapelował do wiernych rosyjskiego prawosławia przewodniczący Wydziału Patriarchatu Moskiewskiego ds. Kontaktów Kościoła ze Społeczeństwem.

Jako przykład do naśladowania wskazał bohaterską postawę wiernych z miasta Szui.

Mija 90 lat od tragicznych wydarzeń w rosyjskim mieście Szui. 15 marca 1922 r. wierni miejscowej parafii prawosławnej czynnie przeciwstawili się oddziałowi bolszewików grabiącemu mienie parafialne miejscowego soboru Zmartwychwstania Pańskiego. Czterech parafian zginęło w rezultacie ostrzału przez bolszewików bezbronnej grupy wiernych. Proboszcz ks. Paweł Swietozarow i dwóch innych świeckich aktywistów prawosławnych, świecki i ksiądz, zostało 10 maja 1922 r. rozstrzelanych na rozkaz rozwścieczonego tymi wydarzeniami Lenina.

Ks. Wsiewołod Czaplin wezwał współczesnych prawosławnych do czynnego przeciwstawiania się działaniom bluźnierczym, podobnie jak to zrobili wierni z Szui. Stwierdził, że stając się nowymi męczennikami odnieśli oni historyczne zwycięstwo nad siłą, która ich wtedy złamała, ale w perspektywie historycznej poniosła porażkę.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.