Wczorajszej uroczystości poświęcił swój cotygodniowy felieton watykański rzecznik prasowy. Ks. Federico Lombardi SJ zwraca uwagę na ich ekumeniczną wymowę.
„Z Opactwa Westminsterskiego w Londynie, które stanowi serce Wspólnoty Anglikańskiej i również jest poświęcone św. Piotrowi, przybył w tym roku do Watykanu jeden z najsłynniejszych chórów na świecie, by śpiewać wraz z Chórem Kaplicy Sykstyńskiej i pokazać, że wierność wielkiej tradycji liturgicznej umacnia stale nasze pragnienie jedności. Wysłannicy prawosławnego Patriarchy Ekumenicznego przybyli z Konstantynopola, stolicy św. Andrzeja, brata Piotra. Czynią oni zadość pradawnej tradycji wymiany życzeń i modlitw w święta tych dwóch apostołów, zwierzchników Kościołów Zachodu i Wschodu, a tym samym odnawiają w nas tęsknotę i zawsze żywą nadzieję na coraz pełniejszą jedność” – powiedział rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej.
Ks. Lombardi zwrócił też uwagę na symboliczną wymowę ceremonii wręczenia paliuszy. Metropolici, którzy z otrzymanym od Papieża znakiem jedności powrócą do swych Kościołów, pokazują, że Rzym nie tylko jednoczy, ale jest również impulsem do ewangelizacji na wzór Piotra, aż do męczeństwa.
Od 2023 r. to społeczność żydowska była najczęściej atakowaną grupą wyznaniową.
Według gazety Mosaico CSI, rozkaz dyktatury został wykonany w nocy 28 stycznia.
Zastąpił bp. dr. Mariana Niemca, który sprawował ten urząd w latach 2014-2024.