„Krąg uczniów Ratzingera” zajmie się ekumenizmem

Ekumenizm będzie tym razem tematem dorocznego spotkania uczniów Josepha Ratzingera. Jak zwykle, Benedykt XVI spotka się w Castel Gandolfo w dniach 1-2 września ze swymi dawnymi doktorantami.

Są to teolodzy z różnych krajów, głównie języka niemieckiego, którzy studiowali u niego, gdy wykładał kolejno na uniwersytetach w Bonn, Münster, Tybindze i Ratyzbonie, zanim został w 1977 r. arcybiskupem i kardynałem. Już od tego czasu spotyka się on rokrocznie ze swymi uczniami, co kontynuuje również jako Papież. Dla każdego spotkania wybiera określony temat. Tym razem jest to ekumenizm.

Wśród tegorocznych uczestników będzie też emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Walter Kasper. Jako pomoc w dyskusji posłuży wydana przez niego w 2009 r. książka „Zbieranie owoców. Podstawowe aspekty chrześcijańskiej wiary w dialogu ekumenicznym”. Ratzinger Schülerkreis – „Krąg uczniów Ratzingera” – nieraz już zajmował się różnymi aspektami ekumenizmu.

Przed trzema laty grupa ta dyskutowała w Castel Gandolfo o ekumenicznej perspektywie misji. Cztery lata temu na spotkanie zaproszono dwóch teologów protestanckich, którzy mówili o historyczności Nowego Testamentu i o tym, jak Chrystus rozumiał swą mękę i śmierć. Natomiast w ubiegłym roku tematem dyskusji dawnych studentów Benedykta XVI była nowa ewangelizacja.
 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama