Ponad 1,5 tys. wiernych Kościoła Starokatolickiego Mariawitów z całej Polski modliło się w środę w Płocku w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, jedno z najważniejszych w kalendarzu liturgicznym mariawitów.
Podczas uroczystej mszy świętej, odprawionej w Świątyni Miłosierdzia i Miłości, biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów Ludwik Jabłoński przypomniał o przypadającej w tym roku 150. rocznicy urodzin założycielki mariawityzmu św. Marii Franciszki Feliksy Kozłowskiej (1862-1921).
Odwiedzany przez wiernych grób założycielki mariawityzmu znajduje się w podziemiach płockiej Świątyni Miłosierdzia i Miłości, której konsekracja odbyła się 15 sierpnia 1914 r. Wybudowany w stylu neogotyckim wraz z kompleksem klasztornym kościół jest największą i najważniejszą świątynią mariawitów.
"Kościół to wspólnota biskupów i kapłanów oraz ludu bożego. Wszyscy powinniśmy ciągle pamiętać, aby ze świątyni swoich serc usuwać wszystko to, co uniemożliwia prawidłowy rozwój duchowy i utrudnia wzrastanie w łasce bożej" - powiedział m.in. w kazaniu bp Jabłoński. Wezwał wiernych do czuwania, by "nadmiar doczesnych obowiązków nie przerodził się w niewolę mamony". "Służyć mamy jedynie Bogu i tylko Jemu oddawać hołd, a wówczas będziemy na drodze prowadzącej do Królestwa Bożego" - podkreślił bp Jabłoński.
Podczas mszy świętej z okazji święta Wojska Polskiego bp Jabłoński przekazał życzenia dla żołnierzy. "Pozdrawiam wszystkich żołnierzy Wojska Polskiego w dniu ich święta i życzę bożego wspomożenia" - powiedział biskup.
Ruch mariawicki powstał pod koniec XIX wieku, stawiając sobie za cel naśladowanie życia Marii - Mariae vitam imitantes i szerzenia kultu maryjnego. Jego założycielką była św. Maria F. F. Kozłowska, która w 1893 r. w Płocku doznała objawienia, wskazującego na potrzebę odnowy moralnej ludzkości przez nieustającą adorację Przenajświętszego Sakramentu i wzywanie pomocy Matki Bożej.
Kościół Starokatolicki Mariawitów wyodrębnił się z Kościoła Rzymsko-Katolickiego w 1906 r., gdy Stolica Apostolska odmówiła zalegalizowania mariawickich zgromadzeń modlitewnych, a następnie ekskomunikowała Marię F.F. Kozłowską.
W 1935 r. w Kościele Starokatolickim Mariawitów doszło do rozłamu i wyodrębnienia się Kościoła Katolickiego Mariawitów z siedzibą w Felicjanowie pod Płockiem. Obecnie ma on około 3 tys. wiernych, skupionych w 10 parafiach w całym kraju.
Kościół Starokatolicki Mariawitów liczy w Polsce około 25 tys. wyznawców, a blisko 5 tys. mariawitów tego wyznania mieszka we Francji, głównie w Paryżu.
Siedzibą władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów - będącego członkiem Polskiej Rady Ekumenicznej, Światowej Rady Kościołów i Konferencji Kościołów Europejskich - jest Płock. Kościół posiada trzy diecezje: lubelsko-podlaską, śląsko-łódzką oraz warszawsko-płocką, a także prowincję francuską. Kształci duchownych m.in. na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.