Przebywający w Warszawie patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I rozpoczął w czwartek po południu rozmowy z polskimi biskupami katolickimi. Nigdy wcześniej zwierzchnik rosyjskiego Kościoła prawosławnego nie przebywał w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski.
Cyrylowi w siedzibie KEP towarzyszą m.in. metropolita wołokołamski Hilarion (Ałfiejew), który kieruje w patriarchacie moskiewskim wydziałem zewnętrznych kontaktów kościelnych (OWCS), kierownik sekretariatu administracyjnego patriarchatu moskiewskiego biskup sołniecznogorski Sergiusz, przewodniczący synodalnego wydziału informacyjnego Władimir Legojda, wiceprzewodniczący OWCS ks. protojerej Nikołaj Bałaszow, sekretarz OWCS ds. stosunków międzyprawosławnych ks. protojerej Igor Jakimczuk, asystent przewodniczącego OWCS ks. protodiakon Władimir Nazarkin oraz pełniący obowiązki kierownika osobistego sekretariatu patriarchy Michaił Kuskow.
Obecni są członkowie prezydium KEP: przewodniczący metropolita przemyski abp Józef Michalik, jego zastępca metropolita poznański abp Stanisław Gądecki oraz sekretarz Episkopatu bp Wojciech Polak. W rozmowach uczestniczą także m.in.: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, prymas Polski abp Józef Kowalczyk, prymas-senior kard. Józef Glemp, metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński oraz ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser.
Jest także przedstawiciel Kościoła katolickiego w Rosji sekretarz generalny katolickiej Konferencji Episkopatu Federacji Rosyjskiej, ks. Igor Kowalewski. Obecni są również przedstawiciele Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita warszawski i całej Polski Sawa, abp Jeremiasz, biskup wrocławsko-szczeciński i bp Jerzy Pańkowski stojący na czele Prawosławnego Ordynariatu Polowego.
Przedstawiciele obu Kościołów rozmawiają o perspektywach współpracy i dialogu. Po spotkaniu, które jest zamknięte dla mediów, nastąpi wzajemne przekazanie ikon: abp Michalik przekaże Cyrylowi ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej; ten natomiast podaruje przewodniczącemu KEP ikonę Matki Boskiej Smoleńskiej.
Podczas spotkania zapewne będzie także poruszany temat wspólnego dokumentu z przesłaniem Kościołów: prawosławnego w Rosji i katolickiego w Polsce do obu narodów. Przesłanie to wzywa do pojednania Polaków i Rosjan. Pierwszy w historii dokument Kościołów: prawosławnego i katolickiego zostanie podpisany w piątek w warszawskim Zamku Królewskim przez Cyryla i abp. Michalika.
Pierwsze spotkanie przedstawicieli Kościoła katolickiego w Polsce i rosyjskiego Kościoła prawosławnego w sprawie dokumentu o pojednaniu odbyło się w Warszawie w lutym 2010 r. Wcześniej biskupi powołali specjalny zespół do rozmów z rosyjskim Kościołem prawosławnym. Jego przewodniczącym został abp Henryk Muszyński, w skład weszli także abp Stanisław Budzik i bp Tadeusz Pikus.
W czerwcu 2010 r. na kolejne spotkanie w Warszawie przybył metropolita wołokołamski Hilarion ze współpracownikami. Kolejne rozmowy na temat pojednania polsko-rosyjskiego miały miejsce 1 czerwca 2011 r. Zaś 15 marca 2012 r. przedstawiciele Episkopatu Polski i Patriarchatu Moskiewskiego dyskutowali już nad ostatnimi poprawkami.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.