Oszczędności w Kościele prawosławnym

Kryzys finansowy dotyka także Kościoła prawosławnego na Cyprze. Święty Synod zebrał się 4 września celem przedyskutowania aktualnej sytuacji i podjęcia stosownych decyzji.

Zdecydował m.in. o obniżeniu pensji duchownym o 25 proc., a wszystkim pracownikom świeckim o 15 proc. Zlikwidowane zostaną także tzw. „trzynastki”. Redukcja płac dotknie tych, których wynagrodzenia przekraczają 1,5 tys. euro, i wejdzie w życie w styczniu przyszłego roku. „Były wśród nas różne opinie na ten temat, ale ostatecznie decyzję podjęliśmy jednogłośnie” – powiedział metropolita Georgios z Pafos po zakończeniu obrad.

Cypryjska Cerkiew jest największym po rządzie właścicielem ziemskim na wyspie. Zarządza także sporą liczbą własnych przedsiębiorstw. Cypr był piątym krajem w strefie euro, po Grecji, Irlandii, Portugalii i Hiszpanii, który w czerwcu zwrócił się o międzynarodową pomoc finansową. Tamtejsze banki są w posiadaniu wielu greckich obligacji.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.