Dokument o pojednaniu odczytany w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie

Tekst przesłania, wzywającego narody Polski i Rosji do pojednania, a także wzajemnego wybaczenia sobie wszelkich niesprawiedliwości i krzywd, został w niedzielę odczytany w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie.

Dokument, podpisany 17 sierpnia w Warszawie przez patriarchę moskiewskiego i całej Rusi Cyryla oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abpa Józefa Michalika, odczytał metropolita wołokołamski Hilarion, kierujący Wydziałem Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, tj. cerkiewną dyplomacją.

Uczynił to na zakończenie liturgii, upamiętniającej 200. rocznicę zwycięstwa wojsk rosyjskich nad Wielką Armią Napoleona w 1812 roku, a celebrowanej przez Cyryla.

W uroczystości uczestniczyło około 15 tys. osób: 5 tys. wewnątrz świątyni i 10 tys. - na zewnątrz. Wśród obecnych był przewodniczący Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu Rosji, Siergiej Naryszkin.

Sobór Chrystusa Zbawiciela - to najważniejsza świątynia prawosławna w Rosji.

O czytaniu przesłania w kościołach w Polsce w niedzielę poinformowały wszystkie najważniejsze media w Rosji, w tym państwowe telewizje Kanał 1 i Rossija, agencja ITAR-TASS i radio Echo Moskwy.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
  • Aaam2
    10.09.2012 21:40
    Dobrze byłoby,aby Przesłanie zostało odczytane we wszystkich Kościołach Katolickich w Rosji i Krajach byłego ZSRR, a także w Cerkwiach- w tym także w Polsce.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.