Komunia i świadectwo wyzwaniem

„Wierność Chrystusowi i Jego Kościołowi, komunia i świadectwo” to według łacińskiego patriarchy Jerozolimy cele duszpasterskie Kościołów Bliskiego Wschodu. W stolicy Jordanii, Ammanie, zakończyły się dwudniowe obrady konferencji rzymskokatolickich biskupów krajów arabskich.

Centralnym tematem była nowa ewangelizacja w świetle adhortacji apostolskiej „Kościół na Bliskim Wschodzie”, przekazanej chrześcijanom przez Papieża podczas niedzielnej Eucharystii w Bejrucie.

Wiodącym tematem obrad była ocena zakończonej 16 września wizyty duszpasterskiej Benedykta XVI w Libanie oraz przygotowanie tematów Instrumentum laboris na październikowy Synod Biskupów poświęcony nowej ewangelizacji.

Abp Fouad Twal, przewodniczący konferencji biskupów krajów arabskich, podkreślił pilną potrzebę formacji wyznawców Chrystusa do mocnej wiary, jaka charakteryzowała męczenników. „Wierność Chrystusowi i Jego Kościołowi, komunia i świadectwo” to według łacińskiego patriarchy Jerozolimy cele duszpasterskie Kościołów Bliskiego Wschodu.

Ważnym momentem spotkania była wizyta na katolickim uniwersytecie w Madabie oraz pielgrzymka na górę Nebo, której towarzyszyło hasło: „Spojrzenie wiary i nadziei na przyszłość”. W sanktuarium proroka Mojżesza uczestnicy modlili się w intencji wszystkich ofiar konfliktów w krajach arabskich oraz o trwały pokój w całym regionie.

Według łacińskiego patriarchy Jerozolimy program budowania tożsamości chrześcijańskiej w krajach arabskich powinien realizować cztery założenia: powrót do wzorców wiary pierwszej wspólnoty chrześcijańskiej, aktualizacja ewangelizacji w perspektywie współczesnego świata, analiza nowych metod przekazu wiary i ich zastosowanie oraz odpowiednia znajomość nowych warunków głoszenia Ewangelii w świetle zmian wywołanych tzw. arabską wiosną.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.