Obradują europejscy protestanci

Kryzys gospodarczy, prawa człowieka, wolność religijna, dialog ekumeniczny i religijny – to tematy, które podejmuje Zgromadzenie Ogólne Wspólnoty Kościołów Protestanckich Europy (CCPE). Reprezentanci ponad stu luterańskich, reformowanych, metodystycznych i innych wspólnot odwołujących się do reformacji obradują w dniach 20-26 września we Florencji.

„Europa przechodzi dogłębny kryzys tożsamości – stwierdził na rozpoczęcie obrad przewodniczący Wspólnoty, pastor Thomas Wipf. – W tym kontekście Kościoły protestanckie pragną przyczynić się do promowania sprawiedliwości i budowania solidarnej przyszłości”.

Jednym z głównych tematów debaty jest ekumenizm i jego protestancka wizja streszczona w formule „jedności pojednanej różnorodności”. Dialog na tym polu prowadzony jest zwłaszcza z anglikanami, baptystami i prawosławnymi, m.in. gdy chodzi o wzajemne uznawanie chrztu.

Z kolei w relacjach z katolikami zapowiedziano rozpoczęcie w lutym przyszłego roku serii spotkań z Papieską Radą ds. Popierania Jedności Chrześcijan na temat pojmowania Kościoła. Zgromadzenie Ogólne Wspólnoty Kościołów Protestanckich Europy dyskutuje także nad wyzwaniem, jakim jest migrowanie wiernych na terenie Starego Kontynentu, oraz nad społecznym miejscem wspólnot stanowiących mniejszość w krajach takich, jak Włochy.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
  • pontifex
    22.09.2012 17:42
    Migracja wiernych na starym kontynencie odbywa sie w jednym kierunku-z krajow katolickich w strone krajow protestanckich. Bezrobotni katolicy szukaja pracy i tolerancji w bogatszych krajach polnocnej czesci kontynentu.Liczba uchodzcow jest tak wielka,ze zaczyna sie mowic o nowej rekatolizacji krajow protestanckich.Ostatnia proba rekatolizacji Anglii zle nam sie kojarzy,bo Bloody Mary-czyli krwawa Mary robila to w sposob szalenie brutalny.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.