Synod Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP na swym trzecim tegorocznym posiedzeniu, które odbyło się 6 października w Łodzi, dokonał wyboru nowych władz.
Biskupem Kościoła został ponownie wybrany ks. Marek Izdebski, natomiast prezesem synodu, czyli władzy ustawodawczej Kościoła, została po raz pierwszy w dziejach polskiego ewangelicyzmu reformowanego kobieta – Ewa Jóźwiak.
Bp Marek Izdebski urodził się w 1958 r. w Cieszynie w rodzinie luterańskiej. W latach 1977-1983 studiował teologię ewangelicką w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Jako student przystąpił do Kościoła ewangelicko-reformowanego. Na duchownego tego Kościoła został ordynowany 5 kwietnia 1987 r. Jeszcze na studiach rozpoczął pracę w parafii reformowanej w Bełchatowie, której został proboszczem w 1991 r. i pełni tę funkcję do dziś. W 2002 r. został wybrany, na 10-letnią kadencję, na biskupa Kościoła ewangelicko-reformowanego. Jest członkiem prezydium Polskiej Rady Ekumenicznej.
Ewa Jóźwiak jest absolwentką ATK, przed laty pracowała jako dziennikarka w KAI. Pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach ewangelickich. Jej dziadkiem był słynny pastor i wielki polski patriota, ks. Jerzy Sachs, którego setna rocznica urodzin minęła w zeszłym roku. Od stycznia tego roku Ewa Jóźwiak jest redaktorką naczelną pisma „Jednota”, zasłużonego dla polskiej ekumenii i ewangelicyzmu. Będzie nadal pełnić tę funkcję obok kierowania Synodem. Zarówno bp Marek Izdebski jak i prezes Ewa Jóźwiak są znani w kręgach polskiej rodziny ekumenicznej jako ludzie bardzo zaangażowani w sprawę jedności chrześcijan.
Synod podczas obrad wprowadził również zmiany do “Regulaminu finansowego” Kościoła. Powodem przyjęcia zmian była nieskuteczność tego dokumentu w jego poprzednim brzmieniu, powodująca brak wpływów z niektórych parafii do kasy ogólnokościelnej i dostosowanie go do współczesnych warunków poprzez zwiększenie opodatkowania poszczególnych parafii względem Kościoła.
Kolejne i ostatnie w tym roku posiedzenie Synodu odbędzie się 8 grudnia i zostanie poświęcone dokończeniu drugiego czytania projektu nowelizacji Prawa Wewnętrznego oraz uchwaleniu budżetu Kościoła na 2013 r.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.