Taizé podbija Rzym

Wysłannicy Wspólnoty z Taizé zdobywają Rzym, jego kolejne parafie, przygotowując doroczne spotkanie europejskiej młodzieży. Tym razem odbędzie się ono właśnie w Wiecznym Mieście.

W skład ekipy przygotowawczej wchodzą zarówno bracia, jak i młodzi wolontariusze. Codziennie spotykają się na modlitwie, zazwyczaj w Bazylice św. Jana na Lateranie. Wieczorem animują czuwania modlitewne w różnych parafiach i wspólnotach, które będą gościć uczestników dorocznej pielgrzymki zaufania. W ubiegłą niedzielę byli na przykład u rzymskich metodystów. W ostatnich dniach włączyli się w obchody 50. rocznicy Soboru i inaugurację Roku Wiary.

W Rzymie przebywa też przeor Wspólnoty z Taizé, brat Alois, który jako gość specjalny bierze udział w Synodzie Biskupów. Dzieli się na nim doświadczeniami wspólnoty na polu ewangelizacji pośród młodych.

„Jeśli młodzi ludzie widzą, że między nami panuje prawdziwa komunia i przyjaźń, ich serca się otwierają. Pytają o Chrystusa. W naszych liturgiach jest miejsce na ciszę i adorację. Jeśli w liturgii brak ciszy i adoracji, jeśli wciąż tylko coś się wyjaśnia, młodzi ludzie nie czują się w tym dobrze. Musimy powrócić do istoty wiary, tak istotnych prawd, jak zmartwychwstanie Chrystusa i Trójca, abyśmy mogli głębiej je przeżywać i wyjaśniać je innym. Musimy też modlić się w taki sposób, aby ta modlitwa przemawiała do współczesnego człowieka, a zarazem wyrażała Tradycję Kościoła” – powiedział przeor Wspólnoty z Taizé.

«« | « | 1 | » | »»
 • nirs
  14.10.2012 09:41
  Czyli irenizm podbija Rzym.
 • MariuszSadowski
  14.10.2012 10:21
  Taize nie jest wspólnotą katolicką. Nie wiem czemu jest propagowane. Byłem kiedyś, jeszcze w latach 80-tych jako uczeń niższego seminarium na takowym spotkaniu i zauważyłem że ludzie wracali strasznie zachwyceni protestantyzmem(szczególnie w wydaniu zielonoświątkowym). We wyższym seminarium byłem przeciwny grupom modlitewnym typu Taize.
  Jak dla mnie nie jest to wspólnota katolicka tylko irenistyczna. Taki wielowyznaniowy miszmasz, który na pewno nie pomoże Kościołowi.
 • ja...
  14.10.2012 15:05
  @MariuszSadowski, ano widzisz tak to już jest, Ty narzekasz i marudzisz a oni się modlą w ciszy i śpiewami... podobnie się zachowujesz jak kardynałowie gdy zwołano Sobór Watykański II, a jednak "po owocach ich poznacie"...
 • Alex
  14.10.2012 15:11
  Mariusz: 1. chyba "w seminarium", a nie "we seminarium"...
  2. Proponuję jednak trochę lepiej zapoznać się ze specyfiką Wspólnoty, duchowością Brata Rogera i Brata Aloisa. Wspólnota jest, owszem, wspólnotą ekumeniczną, ale z mego punktu widzenia też katolicką. Jest tam sprawowana (za zgodą władz kościelnych) katolicka Eucharystia, spowiadają katoliccy księżą, wśród braci obecnie większość stanowią katolicy (kilku z nich to księża). Myślę, że gdyby Papież Benedykt miał istotne zastrzeżenia do Taize - spotkania w Rzymie (z udziałem Ojca Św.) by nie organizowano...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.