Wysłannicy Wspólnoty z Taizé zdobywają Rzym, jego kolejne parafie, przygotowując doroczne spotkanie europejskiej młodzieży. Tym razem odbędzie się ono właśnie w Wiecznym Mieście.
W skład ekipy przygotowawczej wchodzą zarówno bracia, jak i młodzi wolontariusze. Codziennie spotykają się na modlitwie, zazwyczaj w Bazylice św. Jana na Lateranie. Wieczorem animują czuwania modlitewne w różnych parafiach i wspólnotach, które będą gościć uczestników dorocznej pielgrzymki zaufania. W ubiegłą niedzielę byli na przykład u rzymskich metodystów. W ostatnich dniach włączyli się w obchody 50. rocznicy Soboru i inaugurację Roku Wiary.
W Rzymie przebywa też przeor Wspólnoty z Taizé, brat Alois, który jako gość specjalny bierze udział w Synodzie Biskupów. Dzieli się na nim doświadczeniami wspólnoty na polu ewangelizacji pośród młodych.
„Jeśli młodzi ludzie widzą, że między nami panuje prawdziwa komunia i przyjaźń, ich serca się otwierają. Pytają o Chrystusa. W naszych liturgiach jest miejsce na ciszę i adorację. Jeśli w liturgii brak ciszy i adoracji, jeśli wciąż tylko coś się wyjaśnia, młodzi ludzie nie czują się w tym dobrze. Musimy powrócić do istoty wiary, tak istotnych prawd, jak zmartwychwstanie Chrystusa i Trójca, abyśmy mogli głębiej je przeżywać i wyjaśniać je innym. Musimy też modlić się w taki sposób, aby ta modlitwa przemawiała do współczesnego człowieka, a zarazem wyrażała Tradycję Kościoła” – powiedział przeor Wspólnoty z Taizé.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.