Przygotowania przed spotkaniem Taizé

Coraz większego tempa nabierają przygotowania do jubileuszowego etapu Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię. Tym razem odbędzie się ona w Rzymie.

Europejskie spotkanie, organizowane po raz 35. przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé, odbywać się będzie na przełomie roku. Przygotowaniom towarzyszy codzienna modlitwa oraz spotkania organizowane we wszystkich rzymskich parafiach. Swe podwoje przed młodymi otwierają nie tylko katolickie wspólnoty Wiecznego Miasta, ale również protestanckie i prawosławne. Mówi organizujący spotkanie br. Marek ze wspólnoty Taizé.

„Grupa złożona z braci, sióstr zakonnych oraz wolontariuszy z różnych państw świata zajmuje się przygotowaniem grudniowego spotkania Taizé oraz tworzeniem porannych programów dla jego uczestników. Obecnie najważniejszym naszym zadaniem jest odwiedzenie wszystkich z 336 rzymskich parafii oraz zapraszanie wiernych do udziału w tym międzynarodowym spotkaniu” – podkreśla w rozmowie z Radiem Watykańskim brat Marek z Taizé. Wskazuje, że pracom przygotowawczym towarzyszy przede wszystkim modlitwa. Rano prowadzona jest ona w kościele Wszystkich Świętych, przy którym znajduje się rzymska centrala wspólnoty Taizé. Od poniedziałku do czwartku modlitwa odbywa się o godz. 16:00 w bazylice św. Jana na Lateranie, w piątki o 17:30 w bazylice św. Krzyża Jerozolimskiego, a w soboty w różnych parafiach Wiecznego Miasta. Organizujący kolejny etap Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię brat Marek przypomina, że jednocześnie w Polsce działa 250 punktów przygotowań przy parafiach i duszpasterstwach młodzieży. Właśnie tam do końca listopada można składać deklaracje zgłaszające grupy do udziału w rzymskim spotkaniu.

Brat Marek podkreśla, że rzymianie chętnie otwierają przed młodzieżą drzwi swoich mieszkań i aktywnie włączają się w przygotowanie spotkania w parafiach. Przypomina zarazem, że po raz pierwszy od ćwierć wieku młodzi nie będą spotykać się na modlitwie w hali targowej, tylko w siedmiu kościołach Wiecznego Miasta. Charakterystycznym elementem będzie też wspólne pielgrzymowanie młodych po ważnych dla chrześcijaństwa miejscach Rzymu.

Tegoroczny etap Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię jest o dzień dłuższy niż to bywało wcześniej i zakończy się 2 stycznia. W Nowy Rok w Bazylice św. Pawła za Murami odbędzie się nabożeństwo, podczas którego młodzi Polacy wraz ze swymi duszpasterzami złożą uroczyste wyznanie wiary.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama